| Park1Suin a întrebat:

TPU,eu fac o propozitie,:Copilul vrea sa-si faca temele.
Verbul "vrea",ce functie sintactica are, dar verbul sa faca?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vrea= verb predicativ, conj II, mod indicativ, timp prezent, pers III sg, fs predicat verbal
sa-si faca= verb predicativ, conj III, mod conjunctiv, timp prezent, pers III sg, fs predicat verbal (verbul este insotit de pronumele reflexiv "-și", forma neaccentua, care se analizeaza impreuna cu verbul

4 răspunsuri:
| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Predicate verbale.

| Addutzssa a răspuns:

Vrea- predicat verbal.
sa faca - predicat verbal.
Ambele au functie de predicat verbal, deoarece sunt verbe predicative.