| anonim_4396 a întrebat:

Dragi cititori TPU! Ma intreb oare poezia "Spovedanie" a scris-o chiar M. Eminescu? A putut el scrie asa porcarii?
Dar "Povestea Povestilor"? Aceeasi intrebare, a putut Ion Creanga sa compuna asa ceva? pls,

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Psihologia ne spune ca in straturile cele mai adanci ale subconstientului omenesc exista placerea perversa pentru lucruri imorale, necuviincioase sau indecente.Ea poate zacea acolo nefolosita in veci, poate iesi din cand in cand la suprafata sau poate sa determina un comportament de fiecare zi.Depinde de timpul in care omul traieste si de moravurile acestuia,depinde de educatia primita de fiecare individ in parte. Eminescu si Creanga erau doi barbati sanatosi,cu instincte asijderea si nu e de mirare ca au lasat in urma lor asemenea creatii; numai ca ele au fost cunoscute atunci, din respect pentru morala publica, doar in mediile apropiate celor doi; junimistii le cunosteau prea bine si se distrau pe seama lor pe la vestitele lor banchete.De aceea noi le-am cunoscut relativ tarziu,de aceea,obisnuiti cu tinuta lor academica,sa zicem,ni se par licentioase, porcarii, cum le spui tu.Mucaliti si sugubeti,cei doi geniali scriitori moldoveni nu sunt mai putin poeti sau povestitori din pricina asta. Obisnuiti cu limbajul destul de colorat al zilelor noastre,doar obscen si vulgar,putem zambi stanjeniti,dupa fire si educatie, dar nu putem trece cu vederea valoarea artistica a creatiilor despre care tu intrebi. Daca Eminescu ne-a fermecat cu cele mai frumoase versuri de iubire din literatura romana-ti-amintesti:"Da-mi-i mie ochii negri, nu privi cu ei in laturi/De lumina lor cea dulce vesnic n-o sa ma mai saturi."-cum de nu i-am putea ierta slabiciunea omeneasca de a scrie si Spovedania despre care intrebi.Si sa nu uitam ca Creanga este si siretul povestitor insinuant din cunoscuta nuvela "Mos Nechifor Cotcariul" in care Jupanesica Malca petrece o noapte in Padurea Grumazestilor,noapte despre care mosul" rasufla" la un pahar cu prietenii sai,si despre care noi, cititorii suntem lasati sa ne imaginam orice, fiecare dupa capul sau.Sa auzim de bine!

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un scriitor. Raspunsul la intrebarea ta e afirmativ, dar nu inteleg ce te mira sau ce te surprinde. Eminescu si Creanga erau 2 colosi literari inca de la vremea aceea, drept pentru care diversificau foarte mult. Astazi post-modernismul cuprinde vulgaritati poetice la tot pasul. 9 din 10 scriitori scriu obscen din cand in cand. Asta inseamna pana la urma imbinarea anticalofiliei cu calofilia. Personal consider ca ''Spovedanie'' e o lucrar de geniu, in primul rand pentru ca e compusa ''inainte de vreme''. Astazi e plin de astfel de creatii ale unor autori de renume mondial dar atunci era un subiect tabu. Sa nu uitam ca si Emi si Creanga erau 2 tipi care schimbau femeile ca pe ciorapi si deci aveau o groaza de cunostinte in domeniu. De ce sa nu le fi exploatat si literar? ''Povestea povestilor'' trebuie sa o citesti cu atentie si sa intelegi subtilitatile. Trebuie sa o citesti printre randuri. Daca vei reusi sa intelegi cu adevarat morala povestii si subtilitatile ei atunci poti spune ca ai cultura literara si nu ai citit degeaba. Sa nu uitam ca erotismul literar exista din perioada romantismului timpuriu francez, secolul al 17 lea, adus pe culmile gloriei de marchizul de Sade un secol mai tarziu, cam in aceeasi perioada in care erotismul literar a ajuns si in Romania de astazi. Din pacate aceasta mirare a ta, trebuie sa afirm cu parere de rau, deriva dintr-o intelegere si o cunoastere prea putin profunda a literaturii romane si a celei universale...

| Nuvăsufăr a răspuns:

Da!
Ce te miri aşa? Crezi că erau sfinţi, sau ce? erau oameni ca toţi ceilalţi, înjurau şi ei ca toţi oamenii, scuipau ca toţi oamenii, etc
Şi ca să ştii şi tu erotismul e o extensie a romantismului.
M-am săturat de oamenii care cred că înjurăturile au apaărut cam de când au aflat ei că există. Există de sute de ani.