| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt destul de bun la desen! Si as vrea sa stiu la ce folosesc anumite creioane. Am mai multe... imi puteti spune pentru urmatoarele creioane?:

-HB

-2B

-H3

-2H4

-B1

etc...

Inca o intrebare: De unde pot cumpara carbune sau grafit, vreau sa fac rost!

Cine raspunde primul repede si corect primeste funda! Raspundeti cat mai multi! Dau vot la toti!

Răspuns Câştigător
| cookie_2823 a răspuns:

Pai H3 si F zgarie foaiahappy. cu ele poti hasura griuri deschise doar ca nu poti desena cu ele. de preferat cand desenezi ia-ti creion mecanic este mai bun si iti iei ce mine vrei tuhappy
Iar de la B1 - B8 toate sunt de hasurat si au mina foarte slaba (sunt griuri mai inchise). Si eu sunt la un liceu. de arta. sper ca te-am ajutat:*

3 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Creioanele B sunt cu mina moale, iar cele cu H sunt cele cu mina tare. Numarul indica gradul.
Pentru desen tehnic, creioanele H sunt indicate pentru linii subtiri. Creioanele B sunt indicate celor care fac desene grafice.
Creioanele 8B au mina cea mai moale si cea mai groasa.
Indicat pentru portrete si pentru desene grafice 2B-3B.
Am găsit un site interesant http://www.desenez.net/index.php?action=lectii-de-desen
MAri succese și o zi cu zâmbet!

| trifescugabriela a răspuns:

Pai faza e urmatoarea tot ce au zis ele e adevarat si apropo daca vrei carbune sau grafit le gasesti la fondul plastic acolo au tot ce tine de desen!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot sa dau la nici una din voi funda... ar trebui sa va dau de fapt la amandoua. sunt raspunsuri excelente. Imi cer scuze... dar nu voi da raspuns castigator decat celeia care are mai putine funde ar fi singura metoda zic EU!