| aicinuehi5 a întrebat:

Exista cartii romanesti, care poate sa fie considerat de talie mondiala? Ca Crima si Pedeapsa sau Anna Karenina?

Dupa pararea mea. Eu cred ca nu. Avem o cultura prea mica pentru asa ceva.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca da. Din ce am citit eu, doar Padurea Spanzuratilor de Rebreanu si Nostagia de Cartarescu se califica.

| AG a răspuns:

Padurea spanzuratilor
Cel mai iubit dintre pamanteni

Eu pe astea le consider superbe. Si nu cred ca ar trebui sa comparam cultura din aceste puncte.

| yumeee a răspuns:

Glumeşti?
Elevul Dima dintr-a 7a, Invitaţie la Vals, Căpitanul Apostolescu, Cei care m-au ucis...

| SteauaNordului a răspuns:

Nu putem compara cultura! asta e clar. nu poti spune de x tara ca are mai multa cultura decat y
daca nu avem carti de marca promovate in afara, nu inseamna ca suntem nimeni, ci ca nu stim sa promovam.atat

| MidnightLady a răspuns:

Iar ai revenit barosane?
Io nu stiu ce-i cu aceste carti, da' am auzit ca este unele care te invata sa faci acordul intre subiect si predicat, sa formezi pluralul substantivelor sau chiar o propozitie!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista opera lui Eminescu dupa care s-au facut tablouri expuse in Luvru (Luceafarul, Sarmanul Dionis); exista opera lui Eliade (literatura fantastica) studiata de americani (cu care se lauda, de altfel), exista o catedra Mircea Eliade la Universitatea din New York. DECI?