| sergiu2525 a întrebat:

Funda 100%, cum imi dau seama de curentul literar al unei poezii? de ex la o poezie eminesciana din 1866(Frumoasa-i!), conteaza ca e pastel? sau toate poeziile din acel secol au acelasi curent literar?

3 răspunsuri:
| cryssa a răspuns:

Pai, mihai eminescu este un romantic intarziat...deci cred ca tot din curentul acesta face parte

| Yumiii a răspuns:

Pentru aceea poezie conteaza ca este pastel!
SI nu au acelasi curent literal pentru ca nu au aceleasi teme happy
Sper ca te-am ajutat big grin
De o funda ce zici? smug

| medeea_7009 a răspuns:

In nici un caz nu apartin toate aceleiasi specii literare (pentru ca pastelul este o specie literara nu un curent). Pentru a identifica carui gen/specie ii apartine o poezie(opera literara) te duci la definitia aceslei specii (de ex: "Pastelul este opera lirică în versuri care pune în evidenţă ideile şi sentimentele autorului prin intermediul unor imagini din natură.") si identifici aceste trasaturi pe textul tau. Daca exista, atunci e pastel. Fiecare specie literara se evidentiaza prin niste trasaturi, asa identifici din ce gen sau specie face parte o poezie/un text. Bafta!