| Namaparissia a întrebat:

Funda! Dau funda! Cum poti invata singur sa canti la chitara?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ALGator a răspuns:

Incepi cu acordurile (2, 3) de la un cintec simplu. Acordurile se reprezinta grafic usor de inteles.
Inveti fiecare acord din cele 2-3 in parte. La inceput trebuie sa-ti "asezi cu mina" degetele pe corzi si sa nimeresti cu mina dreapta (incepi prin a cinta cu o pana/plectrum, nu cu degetele).
Cind ai inteles cum se face fiecare acord (de ex La major, Mi major, Re minor - se noteaza A, E, D) incerci sa le legi intre ele ca sa faci un cintec. De ex cate 4 batai pe fiecare in secventa AAAA->DDDD->EEEE-AAAA.
https://zinginstruments.com/how-to-play-guitar/

Trebuie sa mai inveti sa acordezi chitara sau foloseste un aparat tuner electronic.

Succes!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tutoriale pe Youtube

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La fel ca si o limbă străină nu poti invața fara profesor, tu ca sa inveti sa cînti la chitară trebuie sa inveti notele muzicale, fiecare coardă de pe chitară semnifică o notă, si daca tu nu sti ce note sunt atunci ce vrei sa cînti, invață sa citeesti portativul acolo ai notele muzicale, muzica in general se studiaza de la varste fragede 6, 7 ani, cu cît trece timpul cu atit nu o sa le poti invata usor, deoarece la varste fragede creierul uman este foarte receptiv, si nu in ultimul rind ca sa cînti la un instrument muzical pian, chitară trebuie sa ai talent si ureche muzicală ca daca nu ai ureche muzicală si cînti fals nu faci nimic, si cu talentul asta te nasti este ereditar.

| Namaparissia explică (pentru CristiDinBucuresti):

Of,nu mai dati raspunsuri daca nu stiti despre ce vorbiti...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Namaparissia):

Bine ca sti tu, atunci nu ne mai intreba pe noi atotstiutor ce esti fa singur/ă

| Namaparissia explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am invatat fara profesor sa cant la pian si am invatat japoneza singura.Si faza cu "te nasti"...nu e adevarata....eram aroma si acum merg chiar si la concursuri castigand premii.Intrebam de chitara pentru ca o persoana caruia i-am recomandat sa se uite la tutoriale ca sa invete sa cante la chitara, a zis sa ii dau alt sfat ca asta nu ii place.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Namaparissia):

Erai aroma? Ce aromă erai? De fructe? Si atunci daca ai invatat singură de ce ai mai pus intrebarea cum poti invata la chitară? Daca tu stii japoneza, ce varsta ai? Sau ai pus intrebarea la mișto sa rîzi de noi? Uraa

| Lioana a răspuns:

Nu e usor nici pentru cei care sunt la Liceul de Muzica sa invete sa cante la un instrument. E nevoie de multe repetitii si perseverenta.

| HadesSs a răspuns:

Exista carti, reviste precum si tutoriale pe Youtube despre cum sa inveti sa canti la chitara

| BIoody a răspuns:

Te uiti pe Youtube sunt ogramada de tutoriale happy
Totusi trebuie sa si vrei si sa ai ambitie big grin