| ioana888 a întrebat:

Stie cinava cam cat costa o chitara? Si un sait de unde poti invata sa canti la o chitara?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| Nuosamighicestiusernameulproasto a răspuns:

Depinde ce fel de chitara vrei sa iti iei. Cea clasica costa cam 200 de RON, cea acustica in jur de 5-600 RON, cea electro-acustica si electrica in jur de 1700 RON de obicei. Iti recomand site-ul ultimate-guitar.com, de unde poti invata diferite piese, si tutorialele "Mahalo" de pe youtube.

| StJimmy a răspuns:

O chitara poate costa de la 200 de lei la 2000 sau chiar mai mult:)) depinde de care vrei...clasica acustica sau electrica. eu am invatat pe o acustica. poti gasi lectii pe youtube sau acordurile pe google. depinde cata ambtie ai si daca iti place. http://tzontonel.wordpress.com/......-download/ aici gasesti acordurile. sper ca am ajutat :)

| ioanadragalasa a răspuns:

Daca esti incepatoare, eu iti recomand chitara clasica cu corzi de plastic.E mai usor sa apesi cu mana stanga.Si eu sunt incepatoare, iar chitara mea a costat 600 lei.Este foarte buna.Eu zic sa iti iei un profesor ca de pe linkuri nu inveti prea multe. Funda?

| StJimmy a răspuns (pentru ioanadragalasa):

Te pot contrazice big grin. nu este bine sa isi ia chitara cu corzi de plastic la inceput.o sa se obijuiasca pe ele si o sa ii fie destul de dificil sa treaca pe corzi de metal. depinde si ce fel de melodii vrea sa cante. cea clasica este buna pentru ciupituri si are un sunet mai cald. pe cand cea acustica este mai buna pentru folk iar sunetul este mai rece. parerea mea este ca pe chitara clasica e mai dificil plus ca aluneca rau corzile...si trebuie sa i se formeze crusta aceea de pe degete cat mai repede...happy