| K_3589 a întrebat:

Funda! De ce este, in sloganul de la intrarea in Auschwitz "Arbeit macht frei" cuvantul "macht" intr-un val? Ce simbolizeaza?

1 răspuns:
| haifisch a răspuns:

"Arbeit macht frei" este un proverb german. El îşi are originea în Fenomenologia spiritului a lui Hegel şi se referă la faptul că sclavul se eliberează prin muncă, devenind stăpânul naturii şi liber de ea. Este parte a conceptului eticii protestante a muncii.

Sloganul a fost folosit de în propaganda sa de Partidul Nazist german, în anii '30, pe vremea când ei iniţiau o masivă politică naţională de construcţii pentru a combate şomajul.

Acest slogan a fost pervertit de către nazişti. Astfel, acesta era plasat la intrarea unor lagăre de concentrare naziste, fie ca o ironie neagră, fie pentru a da speranţe false celor ce treceau pragul acestora.

Acum... De ce este "macht" scris intr-un val? Te referi la asta? http://1.bp.blogspot.com/......t_frei.jpg
Probabil nu are nicio insemnatate aparte. E doar pentru design.