| anonim_4396 a întrebat:

Stiti ca germanii au un proverb "Arbeit macht frei".

https://ro.wikipedia.org/wiki/Arbeit_macht_frei

Voi ce credeti chiar te face munca liber sau e o prostie?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Era scris pe poarta de intrare in lagar. Ca sa nu se afle adevaratul scop al lagarului. Este intr-adevar un proverb german. Nu ar fi fost cunoscut daca nu ar fi fost scris acolo.

| RAY a răspuns:

Aia nu-i o vorba din popor ala era sloganul nazist pentru evrei, eu cred ca munca te face liber daca prin ce muncesti pui pasiune, ambitie, vointa, eu unu ma simt fericit cand muncesc ce imi place

| minrest a răspuns:

Nazistii cand au luat puterea si-au arestat toti adversarii pe care au pus mana (pe vremea aia nu ii luau inca pe evrei) si pentru ca erau foarte multi i-au internat in lagare de concentrare. Cum lozinca oficiala era ca vor reeducati, au scris pe poarta ce ai zis tu, dar de fapt i-au dat pe mana condamnatilor pentru delicte grave, care au tot omorat la ei. Iar cand au inceput sa ridice evreii, ii trimiteau in lagare de exterminare, doar o mica parte in cele de concentrare.