| anonim_4396 a întrebat:

Haideți să facem o listă cu geniile României, în viziunea voastră. happy
Sparg eu gheața.
https://youtu.be/ZUCmSXZ0uUI

Puteți aminti persoane care s-au remarcat în orice domeniu, din toate timpurile, dar să fie români.

Cineva a întrebat care credem că ar fi cea mai importantă calitate a României...ei, bine, cred că potențialul celor care au format și formează România. Oamenii, în adevăratul sens.

Cum spunea și sfântul apostol Pavel, fiți oameni! big grin

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.libris.ro/......38214.html

cine nu este acord il rog sa iasa din blocul contruit de ceausescu,daramati toate blocurile comuniste, sa vedeti cat de fain e in blocurile democratice, inainte era o placere sa va viziteze alti sau voi pe alti, azi suntem tigani ue, buna evoluție

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mi-ai stricat ziua cu linkul ala. Apare pe undeva un OM care face chestii extraordinare si arata cu adevarat ce potential avem majoritatea dintre noi, si ce comentarii vin romanii sa bage? Mizerii cu dumnezei in sus si in jos. Evul Mediu scrie pe noi si nu mai ajungem vreodata in rind cu lumea...
Ca sa iti raspund la intrebare, numesc doar doi: Henri Coanda si Alexandru Mironov, cu toate ca s-a pis*t singur pe geniul lui cand s-a bagat in cloaca politica de stinga.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ce ai vrut sa ne spui cu site-ul postat? Un geniu medical apasta de bigotism religios?

| Zuzu1991 a răspuns:

Dorel big grin

| Alverto a răspuns:

1. Trăian Vuia
2. Mihai Eminescu
3. Ecaterina Teodoroiu
4. Antonescu
5. Ceaușescu (nu contează că a manipulat lumea, tot geniu se numește daca a reușit cu milioane de rromâni happy )
6. Carol I.
7. Mihai I
8. Mihai Corvine
Și alții care nu îmi vin acum in minte

| DonEduardo a răspuns:

Nicolae Paulescu, Mihai Eminescu, Emil palade, Ion Creangă, George Enescu, Aurel Vlaicu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Denis Tudor, CEO Swiss Pod, tehnologie Hyperloop (transport rapid)
Liviu Lucaci, rector UNATC, actor și dramaturg.

| GusticelMititel a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai uitat de filosoful Gusticel

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu există niciun potențial. Religia ne ține în urma civilizațiilor. Încă suntem primitivi. Să se mai ducă un rând de bătrâni laughing)))) să mai dărâmăm niște biserici și poate-poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Mihai Eminescu
2. George Bacovia (preferatul meu)
3. Emil Palade
4. Mihai Panaitescu
5. Dan Mateescu
6. Gheorghe Tițeică
7. Ionel Perlea
8. Nicolae Păulescu
9. Ana Aslan
10. Traian Vuia

În viziunea mea.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Esti singurul doctor care isi merita titlul de erou. Dumnezeul oamenilor este acest medic pe nume Leon Danaila.

| Eisenheim a răspuns:

Spargi gheata cazi in apa rece. Cum o fi ajuns doctorul ăla de la cerșetor la medic,așa e titlul,nu știu. happy Geniu însă da,ar putea fi happy cât despre alte genii,cred că cine e cu adevărat geniu nu își face reclamă,nu se afișează public,nu îl găsești cu alte cuvinte,cum spui tu lucrează cu Dumnezeu nu cu instituții, partide, firme, televiziuni, etc. happy

| Ødegaard a răspuns:

Aici ti-ai găsit sa întrebi de genii

| GusticelMititel a răspuns:

Gusticel

| anonim_4396 explică (pentru GusticelMititel):

În ce domeniu te-ai remarcat, Gusticel?

| GusticelMititel a răspuns (pentru anonim_4396):

Filosofie

| anonim_4396 explică (pentru GusticelMititel):

Ce este omul?

| GusticelMititel a răspuns (pentru anonim_4396):

Scriu citate intelepte

| GusticelMititel a răspuns (pentru anonim_4396):

O maimuta fara par

| anonim_4396 explică (pentru GusticelMititel):

Dacă e maimuță, de ce are rațiune, conștiință și gândul veșniciei?

| GusticelMititel a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii ca maimutele nu au? laughing
Poate si ele au asa ceva, dar nu ne pot arata fiindca ele gandesc in limba maimutelor.

| anonim_4396 explică (pentru GusticelMititel):

Păi n-am găsit niciun tratat de filosofie în maimuțească. laughing

| GusticelMititel a răspuns (pentru anonim_4396):

Maimutele sunt inteligente, nu isi complica viata cum ne-o complicam noi. Mananca, dorm si se inmultesc. Au o viata simpla si fericita. Maimutele stiu ce conteaza cu adevarat. Viata lor e o vacanta neintrerupta, traita in libertate si in natura.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa vezi tu maimuta din la primul amor nebun

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru GusticelMititel):

Daca am fi fost si noi simpli si fericiti, n-am fi ajuns niciodata sa inventam/descoperim atat de multe chestii.

| GusticelMititel a răspuns:

Gusticel este cea mai mare calitate a globului pamantesc.