| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Care sunt cei mai buni scriitori francezi? big grin

Răspuns Câştigător
| KarynaBettley a răspuns:

Nicolas Boileau,Charles Perrault,Jean-Jacques Rousseau,Victor Hugo,Guy de Maupassant,George Sand(pseudonimul lui Amandine Lucille Aurore Dupin de Francneil,baroană Dudevant),Eugène Sue,Michel Zévaco,Paul Féval,Théophile Gautier,Maurice Druon,Anais Nin,Françoise Sagan,André Malraux,André Gide,Jules Renard,Jean Cocteau,Frédéric Dard,mai cunoscut sub numele de San-Antonio,Gaston Leroux,Maurice Leblanc,Anatole France, Daniel Pennac, aş putea continua dar mai bine intri tu aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Scriitori_francezi

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Wow. Pe cei mai buni 3 i-a ratat toata lumea: Alexandre Dumas (fiul). Alexandre Dumas (tatal) si probabil cel mai mare: Albert Camus, pe care ti-l si recomand cu caldura!

| Amaya a răspuns:

Dintre cei contemporani Marc Levy, are nişte romane absolut superbe ( "Şapte zile pentru eternitate", "Unde eşti?", "Toate acele lucruri pe care nu ni le-am spus" ). Dar să nu uităm de Sartre, Rousseau, Camus, cei doi Dumas ( tatăl şi fiul ) şi Hector Malot. Francezii au o cultură vastă şi îşi respectă valorile, nu degeaba Cioran şi Enescu au decis să îşi petreacă cea mai mare parte a vieţii acolo.

Răspuns utilizator avertizat