| SZAnamaria a întrebat:

Hei. De ce credeti ca nu se va vinde niciodata tabloul Mona Lisa?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care nu exista asigurare pentru tabloul cu pricina; nu i se poate stabili o valoare in bani.
Tabloul este, literalmente, nepretuit.
In plus, este, probabil, cel mai celebru tablou din lume si, chiar daca, prin absurd, ar reusi cineva sa-l fure si, apoi, sa-l vanda, cumparatorul nu l-ar putea expune nici macar in propria casa! Toata lumea stie ca Mona Lisa e la Luvru si, deci, ar fi ciudat s-o vada pe perete, in casa cuiva. Ca sa nu mai vorbim de cat ar vui mass-media, in cazul unui furt.

| SZAnamaria explică (pentru ardnaxur1961):

Cineva mi-a spus ca in spatele tabloului este scris ceva, acel ceva ar fi si motivul pentru care nu se vinde tabloul. Ai idee ce ar putea fi?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru SZAnamaria):

Imi pare rau, dar e expus cu fata, nu cu spatele si, oricum, il vezi de la o distanta de vreo 2 metri, asa ca, si daca ar fi ceva scris pe-acolo, tot nu ti-ai putea da seama.

12 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Citind majoritatea raspunsurilor m-a cam umflat rasul. In primul si primul rand, niciodata sa nu spui niciodata! Viitorul e greu de prezis. Totusi, in viitorul apropiat te pot asigura ca Gioconda (Mona Lisa) nu va fi vandut. De ce? E simplu. Pentru ca ar trebui platita o suma exorbitanta. Asta n-ar fi neaparat o problema. Problema ar consta in faptul ca un tablou de o asa notorietate e privit de un colectionar de arta drept investitie, nu moft. Automat s-ar deschide piata neagra, ori nimeni cu autoritate la Luvru si in Franta in general (si nu numai) nu isi doreste ca o asa opera de arta sa ajunga pe piata neagra si apoi sa dispara pentru zeci sau sute de ani. Apropo de asigurare. Ai dat funda cuiva care sustine ca tabloul nu ar fi asigurat. Tabloul nu doar ca e asigurat, e una dintre cele mai bine asigurate opere de arta. De ce? Pentru ca riscul de furt exista, chiar daca e minim.

| PedoBarbie a răspuns:

Nici nu ai cum. E în patrimoniu. E al muzeului.

| Rakanishuu a răspuns:

Pentru că e unic, realizat de un mare pictor, vechi (cică cu cât e mai vechi, cu atât mai valoros) şi că trebuie să rămână public, să se bucure toţi de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este nepretuit tabloul...

| Lisa01 a răspuns:

Pentru ca este ceva valoros pentru istorie si pentru arta.

| Rubyrubyy a răspuns:

Pentru ca este unic si este unul care sa-i semene..Asa cred eu.

| criiele a răspuns:

Are o valoare inestimabila

| AlexisAlexx a răspuns:

Pentru ca este un portret unic si este realizat de un mare pictor! Mai ales ca are o valoare sentimentala foarte mare! FUNDA?

| Luckan110 a răspuns:

Pai pentru ca automobile, logic!

| mariusice a răspuns:

Sau poate ca a fost furat deja iar ei au ramas cu duplicatul si nu vor sa cada de fraieri. sau alta ipoteza.