| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, am nevoie urgent de un răspuns.
Sunt din Buzău si sunt extrem de pasionata de fotografie, desen, actorie si cam tot ce tine de arta, mai pitin muzica la care sunt praf.
Asa si vreau sa intru la un liceu pe profil de fotografie, dar nu stiu daca se afla vreunul in Buzau, cel de arte nu specifica nimoc de fotografie, din ce am gasit pe suite. Daca stiti vreun liceu cu acest profil, sau daca la cel de arte se face asta spuneti-mi va rog, damn fundaa. ❤❤

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Sunt sigur ca nu exista liceu dedicat fotografiei, ci mai degraba un liceu de arte care te-ar ajuta mult mai mult pentru desen/pictura. Abia dupa ce absolvesti liceul mergi la facultatea de foto-video din Bucuresti. Desi uneori nu se merita sa faci o facultate de asa ceva, fotografia se invata in mers. Facultatea de foto-video este foarte costisitoare. Am avut colegi care au urmat, dar acestia au avut posibilitatea materiala sa investeasca in fel si fel de aparate.
Fotografia se poate studia si de acasa, pe internet, prin reviste si prin practica. Incepe pentru inceput cu o camera digitala mica si abia dupa ce ai capatat experienta abia apoi te avanti sa investesti intr-o camera semi-profesionala si apoi profesionala.
Eu am terminat liceul de arte sectia grafica-pictura, apoi facultatea de arte plastice si decorative din Constanta specializarea pedagogia artelor (o oportunitatea de a putea sa predau si in invatamant, caci cu arta esti cam muritor de foame prin Romania) si intre timp am dobandint experienta la fotografie exersand pe o camera foto micuta mai deloc performanta cu toate ca tine cont de incadrarea in spatiu, caderea luminii, subiect, perspectiva si abia apoi am investit intr-o camera foto profesionala un DSRL, desi eram sigura pe mine ca am invatat cat de cat. Bucuria mare a fost ca am avut si o expozitie persoana de fotografie la Muzeul de Arte din Constanta. Atunci mi-am dat seama ca am invatat ceva si singura. Oricum acum sunt axata pe arte plastice si din asta traiesc, problema ca nu in Romania laughing... in afara tarii de vreo 5 ani in Grecia.
De preferabil este sa faci un liceu sau facultate de unde sa poti face bani in cariera ta, Romania nu ofera tinerilor sa-si urmeze visul si sa scoata profit dupa asta. Asa ca poti face artele plastice in privat si liceul cu un alt profil. Eu daca as da timpul inapoi, asa as face.

Bafta!