| BulletFMV a întrebat:

:* Care din voi stiti lucruri interesante despre ocultism si vrajitorie, mituri antice si superstitii?

6 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Ce vrei sa stii?

| Simplu876 a răspuns:

Mitul lui Sisif,cel pedepsit sa ridice,in infern,aceeasi stanca ce se rostogolea iarasi la loc.
Mitul lui Orfeu,poetul ce misca intreaga natura cu a sa cantare,si a Euridicei,sotia sa,dupa care eroul a mers in infern.
Mitul lui Ghilgames, eroul din Mesopotamia.
Mitul lui Narcis, frumosul tanar indragostit de el insusi.
Mitul lui Loreley, frumoasa ce ademenea, pieptanandu-si parul blond, pescarii de pe Rin, etc.

Funda? big grinD

| PandAndreea a răspuns:

Anarhia

Litera A inchisa intr-un cerc reprezinta anarhia.
Liniile literei A se prelungesc uneori dincolo de cerc.Pentru multi satanisti si grupuri oculte acest simbol este echivalent cu sloganul "Fa ceea ce vrei". Conform unui fost ocultist acesta este simbolul lui Asmodeu, o forta demonica care conduce (adolescentii) catre perversiune sexuala si sinucidere.
Atunci cand este aplicata spiritual, anarhia devine o doctrina a pacatului.

Si eu imi faceam mereu semnatura asa cand eram mica! LOL.

sau

(asta e putin ciudat)
Fluturele

Pentru multi pagani, fluturele este legat de sufletul unei persoane decedate, aflate in cautarea reincarnarii.

| Azoth a răspuns:

Nu pot să nu întreb...de ce asociezi ocultismul, o artă nobilă, ce cultivă virtutea, cu superstiția și vrăjitoria primitivă? Da, ocultismul are la bază o serie de simboluri, unele vechi, altele noi. Înțelesul lor este cel care contează. Un înțeles aflat dincolo de formă, dincolo de mit, și dincolo de Creație. Unii au numit această sursă Pleroma sau Bythos. Ocultismul nu este nici bun, nici rău, nici luminos, nici întunecat, nici știință, nici religie. Se află dincolo de dualismul minții, dincolo de închisoarea gândurilor și a emoțiilor de duzină, dincolo de percepție și simțuri. Tehnicile de modelare a realității conform propriei voințe includ transe, stări extatice, etc - toate acestea fiind mijloace de atingere a gnozei (stare de Omniprezență/Atotputernicie, în care Omul își conștientizează propriul sine, propria Umbră din spatele Materiei).

Dacă ai nevoie de mai multe informații, contactează-mă.

PS. Nu-mi trebuie fundă. Mi se pare ridicolă...Un minut de reflecție poate naște o idee.

Mulțumesc,
Un gnostic.

| BulletFMV explică (pentru Azoth):

Nu am spus ca dau funda:*. Thanks, anyway.