| NomberOne a întrebat:

Vreau sa aflu lucruri noi despre revelion. Ce stiti despre el?(accept orice, chiar si superstitii)

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Noaptea de Anul Nou este o noapte plină de superstiţii în tradiţia românească.

Mulţi cred că, dacă în noaptea dintre ani vor avea bani la ei, tot anul le va merge bine. Nu numai românii sunt superstiţioşi, ci şi restul europenilor.

Mulţi oameni cred că anul nou trebuie să-i prindă cu bani în buzunar pentru că astfel vor avea parte de belşug tot anul.

Mai mult, în anumite zone ale ţării, în dimineaţa zilei de 1 ianuarie, oamenii pun bani în apa cu care se spală pe faţă. În plus, cu câteva zile înainte de trecerea în noul an, femeile fac pâini în care ascund bănuţi.

Tradiţia spune că cei care vor găsi bănuţii vor avea noroc tot anul. Din bătrâni se spune că, pentru a avea parte de belşug în anul care vine, primul om care îţi trece pragul casei în noaptea de Revelion ar trebui să fie un bărbat. Românii din anumite zone cred că ora zero trebuie să-i găesească cu haine noi pe ei pentru a le merge bine tot anul. În schimb, ghinionul este adus în noul an dacă agăţi în cui calendarul pe noul an înainte de ora zero.

Tot anul veţi avea datorii, dacă până în noaptea dintre ani nu le-aţi plătit pe cele făcute deja. Tot supersiţiile românilor arată că în noaptea de Revelion e bine să faceţi mult zgomot în casă pentru a alunga spiritele rele. Şi nu numai românii sunt superstiţioşi. Europenii au şi ei tradiţiile lor în noaptea Noului An.

De exemplu, grecii fac o prăjitură tradiţională în care pun bani şi se înghesuie apoi să o mănânce pentru a găsi banii. Se spune că cei care îi găsesc vor avea parte de bogăţie tot anul. Scoţienii obişnuiesc să mănânce în noaptea dintre ani 12 boabe de struguri pentru a avea 12 luni pline de belşug.
PROGNOZĂ METEO ÎN CEAPĂ, PEŞTE ŞI PORC

LOCALNCII DIN ALBAC PLEACĂ LA URAT PRIN TOT SATUL CU PLUGUŞORUL

15 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Masa impovarata de bucate aduce belsug pentru intregul an.Ai casei si cei indragostiti se saruta sub ramura de vasc pentru ca iubirea sa dureze. Mitul vascului verde in plina iarna si cu puteri antibacteriene este stravechi si raspandit in intreaga Europa. Evita activitatile care nu-ti plac ca sa nu trebuiasca sa le faci tot anul.In schimb, desfasoara-le pe acelea care te pasioneaza.In dimineata Anului Nou este de dorit ca primul urator care iti vine la usa sa fie baiat. Ei bine, dupa ce ti-am scris toate astea iti marturisesc ca eu nu cred in nimic. Cel mult, le practic pentru amuzament.La multi ani!

| anad a răspuns:

Revelion vine din limba franceza si inseamna aproximativ ~ veghe, cu sensul de ospat la miezul noptii.
In prima zi a Anului Nou, copiii obisnuiesc sa mearga cu Sorcova.
Superstitii: Nu se mananca carne de pasare, pentru ca se spune ca aceasta scurma si arunca norocul departe de casa./ Nu se strange masa din noaptea de revelion pentru ca anul sa fie imbelsugat./E bine sa tii bani in mana la miezul noptii, pentru ca iti va merge bine cu banii tot anul (trebuie sa ai bani in bunzunar, mai ales noi)./E bine sa iti tii iubita de mana: iti va merge bine cu dragostea tot anul./Daca tii paharul in mana, va fi un an vesel./Dorinta pusa la miezul noptii de revelion are toate sansele sa se implineasca.

| Lora_6439 a răspuns:

Trebuie sa porti ceva rosu, ceva nou, sa faci galagie ca sa piara spiritele rele, sa nu mananci pui in noaptea de revelion pentru ca aduce paguba, sa nu dai bani pe 31 si pe 1 pentru ca vei avea un an sarac, primul care iti intra in casa in noul an sa fie un barbat inalt si brunet, sa pui vasc prin casa, sa te saruti sub vasc, iar prima persoana pe care o saruti dupa 12 noaptea sa fie iubitul tau daca vreti sa ramaneti impreuna tot anul, sa nu te prinda noul an fara bani in buzunare, sa iti achiti toate datoriile si sa spargi paharul din care ai baut sampanie. Cam atata stiu big grin

| Emeraude a răspuns:

Pai, eu stiu de superstitia aceea care zice ca trebuie sa mananci 12 boabe de struguri inainte de ora 0, si la fiecare sa-ti pui cate o dorinta sau cam asa ceva, nu stiu sigur cum se procedeaza.In ceea ce priveste dorintele, documentandu-ma, am aflat ca in noaptea de 31 spre 1, datorita energiei spirituale creata de milioane de oameni care isi unesc fortele in acelasi timp, dorintele noastre au sanse mai mari sa se indeplineasca.Nu stiu ce sa cred din toate astea, dar suna prea dragut.laughing

| DeMentaa a răspuns:

Iata cateva superstii de care ar trebui sa tineti cont pentru un an norocos:
La ora 12. 00 sa tii in mana ce-ti doresti mai mult in anul urmator.
- Nu e bine ca intre Craciun si Anul Nou sa se tricoteze, sa se coasa, sa se spele rufele.
- Acel obiect pe care il ai in mana de Anul Nou, la 12 noaptea, sau cel pe care pui mana imediat dupa ora 12. 00 va fi cel mai important plan al vietii tale in anul care vine. Daca ai bani in mana, vei merge bine cu banii tot anul, daca tii persoana iubita de mana, iti va merge bine cu dragostea tot anul, daca tii paharul in mana, va fi un an vesel.

- Dorinta pusa la miezul noptii de Revelion are toate sansele sa se implineasca.
- E bine sa ai pe masa de Craciun si de Anul Nou crengute de vasc - aduce noroc.
- Aduce ghinion daca agati calendarul inainte ca noul an sa inceapa.
- Aduce ghinion sa intorci fila de calendar inainte ca ziua sau luna sa se incheie.
- Aduce ghinion sa intri in noul an fara niciun ban in buzunar
- E bine sa nu te gaseasca Anul Nou cu datorii, altfel vei avea datorii tot anul.
- Primul om care iti va trece pragul in prima zi din noul an va influenta tot anul. Persoanele blonde sau roscate aduc ghinion, persoanele brunete aduc noroc. din noul an trebuie primita. Daca prima persoana care va intra in casa e femeie - va fi un an prost, daca e barbat - va fi un an norocos.
- Nu trebuie sa arunci nimic din casa in prima zi de an nou, nici macar gunoiul! E bine ca in prima zi din An Nou ceva sau cineva sa intre in casa, nu sa iasa!
- Este bine sa faci ceva care are legatura directa cu serviciul sau ocupatia specifica in prima zi a noului an pentru ca aceasta sa mearga bine in Anul Nou

- Nu este bine sa speli in prima zi a Noului An.
- Prima zi din Noul An trebuie sa gaseasca locuinta curata.
- Este bine sa porti haine noi pe 1 ianuarie si ceva de culoare rosie, de Revelion.
- Este semn rau sa spargi ceva in prima zi a Noului An si in noaptea de Revelion.
- Este semn rau sa plangi in prima zi a Noului An.
- Este bine sa faci mult zgomot la miezul noptii pentru a alunga spiritele rele
- Este rau sa imprumuti bani sau altceva in prima zi a Noului An.
- Este semn rau daca stranuti in noaptea de Anul Nou.
- Aduce noroc sa mananci carne de porc sau linte de Anul Nou.
- Anul Nou va fi luminos si bun daca se lasa o lampa sau o lumanare aprinsa pana la ziua.
- Este bine sa lasi usile si geamurile deschise in noaptea de Anul Nou.
- Femeile nemaritate, daca imprumuta o verigheta si o poarta de Anul Nou pe al treilea deget de la mana stanga, il vor visa pe viitorul sot. De asemenea, acelasi vis va aparea daca tai o franghie deasupra pernei cand mergi la culcare de Anul Nou.
- Pentru Noaptea dintre ani, nu se gateste mancare din carne de pasare, deoarece asa cum gaina scormoneste in pamant si-l imprastie, tot asa se risipesc norocul si bunastarea casei.
- In prima zi din Noul An nu se matura, nici nu se aduna graul sau orezul, pentru a nu atrage saracirea casei.
- Cine va dormi in Ziua de Sfantul Vasile, praznuit pe 1 ianuarie, va fi tot anul somnoros.

MA dor mainile big grin

| NomberOne explică:

Va multumesc tuturor! si vreau ca anul nou sa imprastie bucurie, armonie si dragoste si fie ca anul viitor sa fie unul maiestuos!

| dragalasica a răspuns:

Pai, nu ar fi ceva de stiut despre el...

| deejayra a răspuns:

Treaba buna cu superstitiile astea... tata imi da niste bani sa ii tin in buzunar si mereu raman cu eibig grin

| ana0metalhead a răspuns:

Pai se zice ca sa porti ceva rosu ( adica chiltoihee hee) in seara de revelion, in ajunul revelionului sa nu arunci gunoiul ca cicva iti arunci norocul, sa nu stranuti din acelasi motiv si cam atat stiu eu:tongue

| madalykuka a răspuns:

Superstiti:
trebuie sa mananci peste ca sa inoti ca si pestele in apa in anul care vine
trebuie sa ai bani in buzunar, sa porti rosu,,, si ceva nou,, daca vrei sati mearga binewinking
eu asta stiu :d

| Georgia_1376 a răspuns:

Am citit si eu un articol si am aflat ca in noptea de revelion nu trebuie sa taiati cu foarfeca sau sa calcati haine iar paharul de vin trebuie să fie în permanenţă plin si se mai zice ca trebuie sa ai bani in buzunar iar niciun gospodar nu trebuie să măture în Ajun de Anul Nou, pentru că alungă prosperitatea
Si eu va doresc Un An Nou Fericit!

| buburuza_8822 a răspuns:

Se zice ca daca ai 55, 55 RON o sa ai noroc tot anul viitor. Acum cateva zile am auzit si eu de chestia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este data din an cand mananci si bei de dai pe afara

| loredanatembe a răspuns:

Pai sa porti lenjerie intima rosie.aduce mult noroc in dragoste