| nevertoolate a întrebat:

cine stie sa imi spuna si mie exemple de titluri de romane de istorie sau politiste pe care lea citit si care sunt interesante? la istorie vreau ceva care sa ma si ajute, cele doua razboaie mondiale mai in detaliu sa fie mai usor de inteles sau altceva si la cele politiste de preferat cele cu detectivi sau orice care e interesant... daca leati citit sau vau fost recomandate spuneti-mi si parerea despre ele... dau funda! multumesc

Răspuns Câştigător
| anutza a răspuns:

Mie imi place mult Agatha Christie are multe romane politiste. Operele sale, în principal cele ce au ca personaje principale pe Hercule Poirot sau Miss Jane Marple, au făcut ca Agatha Christie să fie numită 'Regina Crimei', ea fiind considerată ca unul dintre cei mai importanți și inovativi autori ai genului.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Agatha_Christie
Istorice:
Fratii Jderi - M Sadoveanu
Intunecare - C. Petrescu
Marile sperante - Charles Dickens
Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi - C Petrescu
Camarazi de front - Zven Hassel
Crima si pedeapsa - Dostoievski
Cartea neagra - Orhan Pamuk
Al doilea razboi mondial - Zorin Zamfir

3 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Cauta,la anticar,''uragan peste europa''

| MeMeMe97 a răspuns:

Marile sperante-Charles Dickens
Ultima noapte de dragoste intaia noapte de rasboi-Camil Petrescu(mi-a placut cel mai mult)
david copperfield-Charles Dickens
Astea sunt doar cateva din romanele mele preferate! Daca mai vrei da-mi mesaj si funda!:-D

| AndreeaPetrutza a răspuns:

Ultima noapte de dragoste intaia noapte de dragoste- Camil Petrescu e cel mai sugestiv mai ales a 2a parte!