| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU, stie cineva o carte care sa inglobeze in mare cam tot ce se invata la o facultate de arte? Vreau neaparat sa contina informatii referitoare la modul in care se aseaza ceva intr-o imagine, cum te folosesti de culori, cum le echilibrezi si lucruri de genul!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există asemenea carte.

| blackbone1776 explică (pentru sadrian46):

Imi dai 20 k euro daca gasesc ceea ce vreau?

| sadrian46 a răspuns (pentru blackbone1776):

Nu. Te felicit dacă găsești, ceea ce vrei să găsești. Dar dacă vrei să gâsești ceea ce nu există, nici măcar atât.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poti cauta orarul de la o facultate de arte si sa vezi apoi fisele disciplinelor care te intereseaza. Acolo gasesti bibliografia si apoi poti cauta tu materialele respective.

| zilog a răspuns:

ARTA NU SE ÎNVAȚĂ DIN CĂRȚÎ
Eu cochetez cu arta de 10 ani și stau prin preajma artistilor plastici
așa că te bagi sclav vânzător muncitor gratis moca pupător de picioare preș cățeluș lingușitor la ei
investești bani din banii tăi te duci le iei mici bere pizza țigări când ei sunt pe la târguri
ii ajuti să care marfa
ii ajuti sa facă marfă
si doar bănd și trăind cu ei în casă
te bagi în chirie la unul dintre ei si stai si mănânci cu el respiri acelaș aer cu cârinele lui
și doar așa te lasă și pe tine să vezi câte ceva și să te bucuri cu ei la câte un grătar pe care trebuie să îl dai tu
dar tu trebuie să fii foarte UMIL cu o atitudine extraordinar de modestă
pentru că altfel ei nu au nevoie de tine
nu le place să fii de cât un sclav care ii idolatrizezi si te porți cu ei ca și când ar fi niște zei
Apoi încet încet în ani de zile ajungi până la urmă să îi ințelegi că sunt niște muritori de foame în general că tot ceea ce câștigă dau pentru a trăi clipa aceea când au câștigat banul il dau pe bere si pe mâncare si nu plătesc curentul si le taie curentul si stau cate 7 luni la lumânare dar daca tot au facut intr-o zi bani sa isi platesca curentul ei preferă să te cheme pe tine si să îți dea o mare risipa masă mare șă faceți o paranghelie si să vă bucurați impreună și să cântați ROCK FOLK jazz... si acum au cheltuit toți banii pe pranghelia la care pentru că ai fost invitat
ACUM EȘTI DATOR SĂ SCOTI 700 LEI din buzunarul tău a doua zi și să le plătești până la urmă curentul la parartamentul în care stai in chie.
Trebuie să transpiri alaturi de ei cărând marfa pe la festivaluri si expozitii
Trebuie sa înduri batjocora umilințele invidia organizatorilor care au aproape de fiecare data favorizatii lor carora le dau cele mai bune locuri
sau vor șpagă mai mai mare de cât profitul
sau vor cadouri care au costat zile fabricarea lor
dar care sunt date cu totul cu suflet cu zilee artistului ne mai contând banul
ci o mână de prieteni stând în picioare care îl aplauda.
vei descoperi că ei trăiesc doar pentru artă
in general nu au nimic
au câni
si investesc putinul in culori materiale din ce in ce mai scumpe
si o să ii vezi cum mor sub ochii tăi de foame pentru că oamenii nu mai au cultura să mai cumpere nimic
si ei nu au avut vreo data vreun fel de salariu ca sa primesca ajutor social
si sunt mândri si preferă să mănânce o sticlă de noroc in fiecare zi
si o singură ciflă
si e zi mare când acea chiflă mai are ceva parizer cel mai ieftin afumat de pe la Guliver de la gara de nord
Dar ei se simt bine stau la povesti si sunt oameni liberi
O să vezi că mai sunt si camicaze printre ei așa ca să îti arate tie ce inseamna viata de artist si ce in seamna sa fie un om liber
de si el a primit banii pentru un tablou îti face tie un gratar cu pastrama si carnati de plescoi si vin si bere si nu mai pastreaza nici un ban chiar daca risca sa ajunga pe la politie...
si pana la urmă ca să îti arate că nu se duc la singura expozitie care era sa ii salveze din cacaua sa iti arate ca ei sunt oameni liberi fac lucruri din astea necugetate si mai fac un gratar cu bani imprumutati.
Iar tu ca si discipol când ei ajung in situația asta trebuie să te simiți și să plătești toate datoriile să ii aduci pe linia de plutire.
ești obligat pentru că tu ai job tu ai salariu tu trebuie fara doar si poate sa iti dai de vreo 2 ori pe an cam tot salariul ca să nu ajungă prietenul tău la puscărie că a luat bani de pe la oameni să le picteze o icoană tablou ceva si acum a trecut 2 ani de când i-a dus cu zăhărelul si el ar picta doar că nu mai are culori pensule acuarele materiale paspartu .....rame
asa că tu esti obligat să îl intreții și să îl salvezi că el se bazează pe tine
Asta este viața de artist
Ziua vesel Noaptea Trist!