| AvalohAlyn a întrebat:

Cine stie mai multe informatii despre teologia sociala? Ce se invata la teologia sociala, la facultate adica etc? As vrea sa studiez teologia sociala sau ceva psihoterapie ortodoxa si psihologie...Sa fac 2 facultati? Sau exista vreun curs? Nu vreau sa devin neaparat psiholog sau psihoterapeut sau preot doar sa cunosc cat mai multe despre teologie si psihologie preferabil ortodoxa, crestina etc? Ce sfaturi imi dati sau recomandari? Cam ce se studiaza si la teologie sociala?

4 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Asta poti sa cunosti si din carti. O facultate o faci pentru o activitate pentru care esti potrivit.Mie imi pare rau ca nu am facut biologie, chiar daca as fi fost un biolog de laborator si nu as fi lucrat in cercetare. Pe urma mi se pare ca in credinta e mai putin important de cunoscut unele aspecte teologice decat invataturile simple ale unor Sfinti Parinti.

| AvalohAlyn explică (pentru costis):

La orice varsta poti sa faci un simplu curs sau o facultate.laughingAs recomanda cursul pentru cei mai in varstabig grinMultumesc de raspuns.
Totusi ca sa cunosti si sa fii specialist in teologie si in credinta crestina ortodoxa trebuie facultate.Asa poti gasi un post nu neaparat de preot ceva in domeniul religiei crestine, ortodoxe.happyPai ma bate gandul sa ma fac asistent social prin teologia sociala sau profesor de religie. oricum am mai multe optiuni din multe domenii dar principalele domenii pe care vreau sa ma axez ar fi:Teologie sau Psihologie.

| costis a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Vei gasi foarte greu un loc de munca cu teologie sau psihologie. Daca te preocupa asta, eu cred ca poti fi si un medic bun. Este mare nevoie de medici buni astazi, cand intalnesti in spitale comercianti care nu au nici preocupare pentru omul care are nevoie de ajutor, ci doar pun vama pe pat. Ideea mea era ca trebuie sa alegi bine de la inceput. Eu nu am mai avut sansa unei a doua alegeri pentru ca viata nu mi-a mai permis.

| Gregory a răspuns:

Salut! Aline, după cum îţi mai spuneam şi în mesajele trecute, cel mai bine este să te duci tu, personal, la secretariatul facultăţii de teologie şi să soliciţi aceste informaţii acolo. Să faci două facultăţi nu se merită, mai ales că numai una singură o poţi face la buget, conform legii. Mult succes! happy