| Kanpeki a întrebat:

Hello TPU.
Ar trebui sa pictez ceva pe piatra pentru. cineva dar nu știu ce vopsele sa folosesc. Acrilice, de ulei sau altceva? N-am mai pictat demult. Sa fie și rezistenta în timp ca va fi afara.

Răspuns Câştigător
| StefanescuDaniel a răspuns:

Te salut domnule! Eu am terminat Liceul si Facultatea de Arte Plastice si te-as sfatui sa folosesti vopsea acrilica pentru a obtine culori intense, cu viteza mare de uscare, care nu se deterioreaza in timp, nu crapa sau nu se exfoliaza. Ai nevoie de mai multe pensule de diverse marimi, mai groase si mai subtiri, pentru pictarea detaliilor si farfurii din plastic ca sa poti amesteca culorile si ca sa poti obtine diferite nuante. La aceasta lista mai adaugam borcane cu apa si servetele de hartie sau textil pentru a putea sterge pensulele, lac pentru finisare, dar nu din cel pentru piatra, deoarece are o consistenta mai densa (drept inlocuitor poti folosi lac pentru lemn, de la orice magazin de specialitate, cu uscare rapida) si in final, fata de masa de musama pentru a proteja mobilierul unde iti desfasori activitatea. Funda?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca totusi ai mai pictat, ar trebui sa stii foarte bine ce anume iti trebuie.

| Kanpeki explică (pentru darrio2007):

Pai am pictat pe hartie și panza nu pe piatra in aer liber laughing

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu iti recomand acrilice sau tempera+lac( preferabil prima varianta, rezista mai bine in timp). Daca zici ca va fi afara atunci obligatoriu trebuie vreo 2 straturi de lac de protectie. Spor la pictat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt specializata in arte, dar folosesc diverse tipuri de acuarele profesionale si stiu cate ceva despre ele. Piatra, fiind o suprafata plata, cel mai indicat ar fi sa folosesti acrilice, cele in ulei se voi intinde si nu se prind de suprafata. Cel mai indicat este a pictezi mai intai piatra in vopsea alba, aștepți sa se usuce bine, apoi pictezi...
Sper ca ti-am fost de ajutor!?