| phantom2k a întrebat:

Hey prieteni de pe TPU de aceasta data nu am sa va pun o intrebare fac un fel de conversatie :P as vrea sa vorbesc mai multe legate de japonia deoarece uitanduma la atatea animeuri am devenit interesat de tot ce are legatura cu aceasta tara si as vrea sa aud niste pareri de alea voastre cum vi se pare din punctul vostru de vedere bineinteles daca stiti lucruri legate despre japonia nu este nevoie neaparat sa luati de pe wikipedia doar daca se poate si din propria voastra cultura sa zic asa si inca ceva as vrea as fac un tabel in urmatorul fel am sa va zic eu ce preferinte am in diferite subiecte ce muzicieni imi plac sau ce fel de imbracaminte si dupa acea ziceti si preferintele voastre ok...1.Ce muzician va place din japonia? Raspuns:Mie personal imi place Ikimono Gakari aici aveti cateva din melodiile care le ascult de obicei http://www.youtube.com/......ttp?/watch si aici este o melodie care nu este cantata de ea dar imi place foarte mult melodia si videoclipul sper sa le ascultati 2. Ce parte din cultura japoneza va place? Raspuns:Cred ca mie imi place festivalele cand se purta yukata se fac diverse spectacole si altele 3.Cum vi se par scolile japoneze si ce parere aveti despre uniforme si respectul dintre boboci si seniori? Raspuns:Uniformele am observat ca nu sunt in chiar toate scolile japoneze dar mie mi se pare frumos sa zic asa ca se poarta pentru ca dau dovata de respect pentru scoala-liceu in care se afla si in special cred ca baietilori din Romania le vor place daca si la noi o sa fie uniformele fetelor fustite scurte sau modele de marinar hmmm :)) si de-asemenea respectul fata de celilalti mi se pare ca au cei 7 ani de acasa sa spun asa ceea ce la noi nu prea se discuta :)) aici ne luam la bataie de la o imbrancitura :P deci asta a fost chestiile de care sunt interesat am sa mai pun o astfel de conversatie peste cateva zile :P CEL MAI BUN SI CONVINGATOR RASPUNS NU DE PE WIKIPEDIA DOAR DIN PROPRIILE VOASTRE PARERI SI CRED CA CEI CARE SUNT FANI ALEA ANIMEURILOR JAPONEZE SAU A ACESTEI TARI SUNT SIGUR CA VOR DA UN RASPUNS ADECVAT!

Răspuns Câştigător
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Te rog, învaţă să scrii.
1.Nu mă dau în vânt după muzica japoneză,poate doar cea ambientală,în rest nu e pe gustul meu. Ar fi totuşi o trupă de metal, Maximum the Hormone care au o melodie mişto, What's up People, care a apărut în anime-ul Death Note. (Uhm, yeah, de acolo îi ştiu)
http://www.youtube.com/watch?v=vv193e-7T3E&feature=related
2.Şi mie îmi plac festivalurile lor,cu tot felul de jocuri,şi purtatul de yukata,atât la fete cât şi la băieţi,îmi place poezia lor,haiku dacă nu mă înşel,îmi place mâncarea lor,de la onigiri până la,nu ştiu, takoyaki, îmi plac uniformele, îmi place tradiţia cu oferirea ceaiului, îmi plac multe lucruri mărunte legate de Japonia.
3.Îmi place că se respectă purtatul uniformei, că elevii au respect faţă de profesori, de colegii mai mari.E felul lor de a fi, politicoşi şi liniştiţi, în România oricât ai aştepta n-ai să vezi aşa ceva.

| phantom2k explică (pentru SongsoftheSabbathSacrifice):

Mersi pentru raspunswinking mi-a placut raspunsul nr 2 si la 3 chiar ai mare dreptate laughing cred ca am purta doar cu conditia ca toata scoala-liceu sa poarte uniforme nu, numai o clasa....CRED tongue laughing