| aleka999 a întrebat:

am lipsit de la scoala si am spus profesorilor ca am avut streptococ, iar acum imi cer o foaie de la medic ca sa stie daca a fost grav ca sa le ia si celor din clasa analize din gat iar eu nu am avut aceasta boala si trebuie sa le duc foaia aceea dar nu stiu ce sa fac... ufffff, sau ce ar trebui sa scrie pe foaia aia? va rog mult ajutati-ma nu stiu ce sa fac! este URGENT! dau funda celui mai bun raspuns! MULTUMESC ANTICIPAT!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca o ilustrare a proverbului ca minciuna are picioare scurte.
Spune-le maine adevarul, o sa iesi mult mai bine decat daca ai persista in minciuna. Te descopera rapid, o sa fii primul caruia o sa-i faca analize. Se poate lasa si cu o amenda si plata analizelor si nu cred ca parintii o sa te laude. Si mai poti primi si o sanctiune disciplinara, inclusiv scaderea notei la purtare.

| Empathizer a răspuns:

Roag-o pe mama sa te ajute si promite-i ca n-o sa mai chiulesti de acum incolo.

| AneeM a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa le spui adevarul, sau mai poti spune a ai avut altceva, dar ai inteles tu gresit (depinde cat ai lipsit tu de la scoala, cati ani ai, etc.)