| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma reapuc de desenat. Am desenat o vreme dar apoi am renuntat din cauza ca nu mai am timp, dar mi-am dat seama ca trebuie sa imi fac putin timp pentru lucrurile care imi fac placere.
Am un strop de talent dar mai este o fata in clasa mea care deseneaza si putin asta ma dezcurajeaza.
As vrea cateva sfaturi in legatura cu desenatul. As vrea sa avansez dar nu vreau sa fac cursuri. Vreau sa o fac pe cont propriu. Va rog seriozitate, multumesc.

Răspuns Câştigător
| filipcrobert a răspuns:

Încep de la premisa că, spiritul competitiv, nu te va duce prea departe. Mai întâi ai spus că ai o pasiune pentru desen, apoi că te simți descurajată din cauza unei concurente. Dacă într-adevăr ai o pasiune, și nu practici un anumit hobby de dragul de a atrage atenția, atunci nu ții cont de părerile, ori de munca celorlalți. Faci acel lucru deoarece te bine dispune, nu pentru a fi în fața altcuiva. Dacă dorești să te dezvolți din asta, atunci nu te aștepta să capeți talent din speranță și așteptare. Trebuie să te pui la lucru. Dacă nu dorești să faci cursuri fizice, plătite, ori să urmezi măcar o școală legată de acest aspect, atunci încearcă să te folosești de resursele online. Videoclipurile pe Youtube, blog-urile despre desen, etc. Și încearcă să nu îți mai pui problemele pe primul loc în șirul gândurilor; dacă studenții de la facultate, au timp și de job-uri part-time, atunci poți arunca și tu două schițe odată ce termini ~școala~.
Nu uita, și Gioconda a fost pictată în trei ani.

| Inceputul a răspuns (pentru filipcrobert):

Multumesc mult pentru raspunshappy

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Pai da,e foarte bine ca iti doresti sa desenezi. Activitatile psihice principale la un om sunt: creatia, munca, invatatul si jocul. Trebuie sa le pui pe fiecare in practica, zilnic, daca se poate. Iti menti creierul in forma! Sanatate!

| Dumbi a răspuns:

Si eu am un baiat in clasa care ii place sa deseneze… Dar stiu ca ma pricep mai bine.laughing Eu pun pasiune, el le face ca il obliga profesoarele… Si daca m-ar pune cineva sa fac o tema, sau sa fac un desen, tot il fac in stilul meu si la ora de Desen, tot asa fac, si profa vede ca ma pricep si nu mi-a zis niciodata nimic, si sunt singurul caruia nu i-a zis…
Nu ma mai laud… Eu ti-as recomanda sa incepi cu niste desene simple, in creion(daca iti place), cauti pe Youtube chestii care te caracterizeaza, un ochi, un cap de schelete… Eu m-am apucat mai serios, de saptamana trecuta si cu astea am inceput.
Iti recomand si creioanele Hb de la 2 la 8, sa scoti umbre, sau exista un creion special pentru umbre(daca iti place desenul in creion). Stiu ca vrei sa fie ca un hobby, dar daca vrei sa iasa frumos, merita.happy
Si inca ceva, niciodata sa nu faci un desen doar ca sa te dai mare, gen: "Uite cum mi-a iesit". Eu nu fac asta, daca vrea cineva sa vada, sa se uite… Si nu o baga pe aceea tipa care deseneaza, intotdeauna sa stii ca exista de mai bine, si sa spui mereu ca daca as incerca sa fac asta, oare va iesi bine? Intreaba-ti colegii, prietenii, parintii…

| Inceputul a răspuns (pentru Dumbi):

Wow, ce raspuns bun. Ti-as da funda daca as mai putea..multumesc mult pentru sfaturihappy