| GreyS a întrebat:

as vrea sa stiu ce este cu pata Picturala, pe interenet nu gasesc nimic.cine imi explica cel mai bine... Funda!batting eyelashes mersi

Răspuns Câştigător
| valThina a răspuns:

Pata picturala e acea cand se vede urma pensulatiei pe suport(adica hartie, carton, panza.etc)

2 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Modalitate specifica de a picta, de a asterne pete vibrate tonal, cu margini difuze, in tuse vizibile, transparent.

| GeoDibu a răspuns:

Pata picturala difera de la compozitie plastica si decorativa...pata picturala este pata de culoare,acel ton de culoare,sau mai bine zis,culorile ce acopera suprafata compozitiei plastice(adica a desenului),cum am zis ea difera de la compozitie decorativa pana la compozitie plastica (compozitie este atunci cand iti asezi pe foaie elementele de limbaj plastic asa incat sa se armonizeze :punct,linie,.ect.), la compozitia decorativa pata picturala este plata (fara umbre sau lumini), iar la compozitia plastica pata decorativa este voluminoasa (cu umbre si lumini)... sper ca te-m lamurit cat de cat happy