| DeedeDeX a întrebat:

HEY TPU...care sunt articolele hotarate si nehotarate la franceza? DAU FUNDITZ big grin

Răspuns Câştigător
| biancaalexe a răspuns:

Hotarate: Le ( masculin), La ( feminin), Les ( plural ambele pers.)
Nehotarate: Un ( masculin), Une ( feminin), Des ( plural ambele pers.)winking

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vezi ca mai e un articol hotarat in afara de cele insirate de @biancaalexe: l' care se pune, la singular, in fata substantivelor care incep cu vocala.
Si, tot pentru @biancaalexe: masculinul si femininul sunt GENURI, nu persoane.

| IonutPutinica a răspuns:

Ooo ce cut dagaut

| DeedeDeX explică:

Nu imi tr pentru teme de nu le mai stiu

| Damasc a răspuns:

Ai avatarul ala fain ca altfel iti raportam intrebarea laughing

| TimeParadox a răspuns:

Hotarate: les aux des