| LittleLady a întrebat:

Cum era cu articolele hotarate si nehotarate in limba engleza? Am facut vineri lectia in clasa dar nu am retinut si adesea ma izbesc de situatii in care sunt confuza privind problema pe care am pus-o mai sus. big grin

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Culmea vineri am avut si eu engleza si am facut articolele, e asa, a/an a book a boy, si an se pune cand urmeaza un cuvant care incepe cu o voocala gen an Orange, asta e articolu indefinite cel definit este THE the girl the chidl funda? sper ca te-am ajutat

| LiviuAlexoiu a răspuns:

A (pentru cuvinte care incep cu consoana)
an (pentru cuvinte care incep cu vocala)
ex:
An Apple.
A ball.
An Orange.
A bat.
^^