| Mangolinoo a întrebat:

as vrea sa stiu si eu... cum recunosc articolele hotarate si nehotarate... adica care sunt?

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| VIRUSrooz a răspuns:

Hai pe bune?
alea nehotarate sunt,,o'',,un'',,niste'' adica o fata un baiat niste copii
si ale hotarate sunt asa : daca zici baiat ca sa il articulezi hotarat zici baiatul deci articolul hotarat e,, l''
sau daca zici caine cand il articulezi hotarat e cainele deci articolul hotarat e,, le''

| Rox3tte a răspuns:

Art.hot le recunosti cand sunt la sfarsitul cuvantului baiatul= ''l''
iar la cel nehotarit il recunosti cand este unei fiinte...un baiat un, unei big grin cred ca ai inteles