| Elenamiki a întrebat:

happy cine ma poate ajuta putin puppy dog eyes cine imi poate spune cum sau facut muzeele si care a fost primul muzeu din Romania puppy dog eyes sad plz help my happy mersi mult fundita pentru cel mai rapid si bun raspuns >big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Cum "s-au facut" muzeele.
Persoane bogate au adunat diverse obiecte (arta istorie, etc) pentru placerea lor. Cind s-au inmultit s-au gindit ca este bine sa le vada si altii si le-au expus in public. Asta, asa pe scurt.
2. Primul muzeu din Romania este intr-adevar Muzeul Brukenthal.

| Elenamiki explică (pentru anonim_4396):

Poti sa-mi dai toata definitia la cum sau format muzeele? puppy dog eyes trg :d :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elenamiki):

Pai, ce ti-am spus. Ca daca stau sa descriu cum achizitiona fiecare boier/conte/etc. cite un tablou, nu ne ajunge anul si nici tie caietul. Nu exista o definitie. Uite, citeste putin despre Samuel von Brukenthal, cel care a facut primul muzeu in Romania si iti faci o idee: http://ro.wikipedia.org/wiki/Samuel_von_Brukenthal

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru funda. Sper ca ai inteles. Sa mergi sa vezi Muzeul Brukenthal. Este deosebit de frumos si instructiv.