| IrishGnome a întrebat:

imi puteti spune si mie niste carti interesante pe care sa le citesc? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| bee_2378 a răspuns:

Dama cu camelii=Alexandre Dumas-fiul=dragostea dintre o curtezana si un om obisnuit.
Fiul risipitor=Radu Tudoran=tot despre dragoste insa intre o tanara asuprita de familie si un baiat bogat
D-nisoara Christina=Mircea Eliade dragostea dintre un spirit si un barbat
Maytreyi=Mircea Eliade=povestea de dragoste dinte insusi Mircea Eliade si o fata instarita din India.Insa cultul lor, al indienilor, este impotriva dragostei lor.Foarte interesanta.Continuarea cartii Maitreyi,"Dragostea nu moare" scrisa de Maitreyi Devai, fata de care era indragostit M. Eliade.In aceasta a 2-a carte se fac destainuiri legate de "adevarata "relatie a celor 2, asa cum femeie dupa multi ani, la batranete spune.

Toate sunt foarte interesante si pe mine una m-au marcat si induiosat in acelasi timp.Eu sunt o mare fana a romanelor cu teme romantice si in special sunt o fana a celor in care dragostea nu rezista.
Super cartile daca ai rabdare sa le citesti nu-ti va parea rau.Insa depinde si de varsta care o ai.Eu cartile alea le-am citit in jur de 14, 15 ani.

Totodata si cartile politiste(in care Sherlok Holmes alaturi de ajutorul sau doctorul Watson)gaseste mereu adevarata fata a lucrurilor, sunt interesante.

fundita...dar mai important ca asta...-sper sa-ti placa-
winking
:*

5 răspunsuri:
| trifescugabriela a răspuns:

Cauta la biblioteca sau unde vrei tu cauta categoria psihologie si acolo ai sa gasesti o gramada de lucruri interesante!

| Anesiss a răspuns:

O casa la capatul lumii (Michael Cunningham)
Oracolul Lunei (Federic lenoir)
Floarea-Soarelui (Richard Paul Evans)

| Alice_2720 a răspuns:

Pai depinde robinson crusoe, insula comorii, mara...

| Mircea_4300 a răspuns:

Veronika se hotaraste sa moara - Paulo Coelho

| Anya_6493 a răspuns:

Depinde ce iti place mai mult...eu citesc mereu cu mult entuziasm: seriaTwilight(Stephanie Meyer), seriaTaraDuncan(Sophie Audouin-Mamikonian), Mandrie si prejudecata(Jane Austen), Calugarul(M.G. Lewis).
Unele au actiune altele pov. de dragoste, altele ambele + mister etc...