| Costin_Petre_1999 a întrebat:

Sall TPU
Iimi puteti spune cum se manifest ruptura de menisc
fara nci o exeptie funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Simptomatologia rupturii de menisc variaza adeseori. Nu exista terminatii nervoase la nivelul meniscului, iar durerea este datorata tumefierii (artritei genunchiului) si leziunii tesuturilor inconjuratoare.
La o leziune tipica usoara a meniscului, poate exista o durere usoara si initial o tumefiere. Dupa cateva zile apare progresiv artrita genunchiului (tumefierea articulatiei). Deseori apare durere minima la mers, iar durerea se intensifica la ridicarea greutatilor, lasarea pe vine si ridicarea din aceasta pozitie. Aceste simptome dispar in 2 – 3 saptamani, desi durerea poate sa reapara la miscarea de torsiune.

| Costin_Petre_1999 explică (pentru darrio2007):

Poate cine stie oi fi patit si tu
cand strang piciorul mi se umfla muschii de ambele parti ale rotulei
asta e simptoma de menisc in stare avnsata

| darrio2007 a răspuns (pentru Costin_Petre_1999):

Sa nu cumva sa ai apa la genunchi.Am patit-o cu ani in urma cand faceam sport.