| AnnaMaryStar a întrebat:

Imi poate spune cineva si mie cum sa citesc capitalele tarilor din Europa.Adica sa mi le spuneti pe cele care se citesc mai greu sa astea usoare le stiu si eu.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In fond, la geografie, capitalele nu se invata in limba de origine, ci in limba romana si se citesc dupa regulile limbii romane.
Singurele mai greu de citit care imi vin acum in minte ar fi capitala Islandei, Reykjavik care se citeste [Reichiavik] si cea a Suediei, Stockholm, care se citeste cu [s] la inceput, si nu cu [sh].

| NoShit a răspuns:

Pai acolo unde intalnesti consoana [j] o pronunti[i]. ( Ex. Bosnia Herțegovina cu capitala la Sarajevo- se pronunta Saraievo). Asa imi amintesc de la profesoara de geografie in clasa a 7-a.