| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da si mie exemple de cateva cladiri/monumente din Romania care sunt in patrimoniul national?
Sau. imi puteti da nume de cladiri faimoase din Romania (frumos din perspectiva arhitecturala).

In general cladiri vechi, poate sa detina coloane, nu stiu. Mi le puteti enumera sau da un site unde as putea cauta.

Funda pentru cel mai folositor raspuns.

Răspuns Câştigător
| RagingZeus a răspuns (pentru LoveBadx):

Iti multumesc, o astfel de lista este exact ceea ce cautam (biserici, muzee, birouri, etc).

2 răspunsuri:
| IMINENT a răspuns:

Uite aici lista cu elementele cultural-artistice din Romania care sunt in lista U.N.E.S.C.O.:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Patrimoniul_mondial_UNESCO_din_Rom%C3%A2nia