| AlbastruDeSafir a întrebat:

Imi spuneti si mie va rog ce pensule trebuie sa folosesc pentru a picta in ulei
si ce fel de cutite imi trebuie.Multumesc.astept un raspunshappy

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru pictura in ulei ai nevoie de pensulele cu par de porc, cele albe si aspre la atingere. Bafta!

| MihaelaDart a răspuns:

Iar cutitele sunt de diferite marimi la magazinele de arta (fondul plastic), nu folosesti cutit normal ce tai painea (la un necunoscator sa ia in calcul)... in general numai la pictura in ulei se folosesc cutitele, pentru ca poti modela pasta culorii cum doresti, pe cand la acrilic sau tempera, nu, pentru ca se usuca rapid

| hardy1 a răspuns:

Pensulele pentru pictat in ulei au parul taiat, sunt drepte