| KimRyan a întrebat:

Cum se folosesc culorile in ulei? Am de la Daco si nu sunt solubile in apa. Vreau cat mai multe detalii, va rog: cu ce le pot dilua, ce tehnici se folosesc, ce pensule trebuie, etc.
Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Uite aici tot ce trebuie să ştii despre culorile de ulei:
http://www.picturaonline.ro/wikis/index.php?page=3

http://www.roportal.ro/......e__st__100

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Daca sunt de calitate nu ar trebui sa le diluezi. O poti face cu ulei de in, iar cele mai bune pensule cred ca sunt cele din par de veverita.

| mustard a răspuns (pentru Kaℓi):

Aoleu, pensulele din par de veverita sunt pentru aquarele! pentru uleiuri iti trebuie pensule cu varful tare din par de porc sau sintetic.

| mustard a răspuns:

Culorile in ulei nu sunt solubile in apa, fiindca uleiul nu se amesteca in apa.
Pentru a le dilua iti trebuie ulei de in fiert.
Pensulele trebuie sa aiba varful tare (par de porc sau sintetic).
Poti picta pe panza sau placaj de lemn.
Poti aplica culorile cu pensula sau cu un cutit de pictura folosit pentru amestecarea culorilor.

| Addicted2Music a răspuns:

Si eu folosesc culori in ulei si cred ca te pot ajuta :
In primul rand uleiurile nu se dilueaza in apa, ai nevoie de o sticluta cu petrol, o iei de la Hanul cu tei, daca esti din Bucuresti. De acolo poti lua si restul accesorilor. Ai mai avea nevoie de un cutit special pentru amestec, panza si pensule late, de obicei, dar se pot folosi si cele rotunde, preferabil din par natural. Sper ca te-am ajutat happy