| anonim_4396 a întrebat:

In manualul de istorie si de civica de cls.a IV -a, arata acolo pictura,,Romania revulotionara (detaliu)".,, Romania revulotionara" este titlul picturii, dar de ce scrie in paranteza (detaliu)?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tabloul este foarte mare si, probabil, in cartea ta, au pus numai o parte a lui. In general, in carti, cand se pune poza unui tablou mare, nu se pune TOT tabloul, pentru ca ar iesi prea mici detaliile si nu s-ar mai vedea nimic. Asa, se pune numai partea cea mai importanta pentru lectia respectiva.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Răspunsul corect este cel al lui ardnaxur.

| Gherasa_Gabriel-Andrei_1998 a răspuns:

Pt ca e prezentata doar acea femeie dezbracata iar pictura e mult mai mare

| Magda1111111 a răspuns:

Pentru ca sunt puse detalii adica descrieri despre ea.

| acinorev a răspuns (pentru Magda1111111):

Ba nu sunt descrieri