| anyhylator a întrebat:

Pictura:
Salvatore Dali- Care erau culorile folosite in pictura si materialul picturii?

Răspuns Câştigător
| Zatharra a răspuns:

El folosea culori puternice pe o portiune de mari dimensiuni care continea culori sterse. Stilul lui a inregistrat multe influente, cele mai puternice provenind in urma contactului cu suprarealismul.
Atât am găsit...

3 răspunsuri:
| Zatharra a răspuns:

"Metoda paranoico-critică"

Dalí este entuziasmat de mișcarea suprarealistă, în care vede posibilitatea manifestării imaginației sale exuberante unită cu o virtuozitate tehnică a desenului și culorii. Datorită comportamentului său, în 1934 este exclus din grupul artiștilor suprarealiști, ceea ce nu-l împiedică să se considere singurul artist capabil de a capta "formele suprareale". Ca alternativă la "automatismul psihic" preconizat de Breton, Salvador Dalí recurge la propriul său stil ca "metodă paranoico-critică", pe care o definește drept "o metodă spontană a cunoașterii iraționale care constă în interpretarea critică a reveriilor delirante". Astfel, imaginile pe care pictorul încearcă să le fixeze pe pânză derivă din agitația tulbure a inconștientului (paranoia) și reușesc a căpăta formă numai datorită raționalizării delirului (momentul critic).

Din această metodă au rezultat imagini de o extraordinară fantezie până la stupefacție. Tehnica adoptată este aceea a picturii din Renaștere, din care preia doar exactitatea desenului și cromatismul, nu însă măsura echilibrului formal. În picturile sale prevalează efecte iluzioniste și o complexitate tematică care amintesc empfaza și exuberanța barocului iberic. Dalí recurge la spații largi în care include o mare cantitate de elemente - oameni, animale obiecte - într-o combinație irațională a raporturilor și deformare a realității.

De pe Wiki!

| dianaandra1467 a răspuns:

Acuarela Fecioara cu păsări și doi îngeri de Salvador Dalí (1943)?

| loOveeep a răspuns:

Folosea culori sterse foarte rar pastelate. ii placea sa reinventeze stiluri proprii, el avea contact cu suprarealismul. In concluzie folosea culori sterse foarte rar pastelate ii placea tonurile inchise