| Bufferia a întrebat:

Informatii pasari de curte cine poate sa ma ajute?
funda

Răspuns Câştigător
| kristianelektrik a răspuns:

Găinile

Primul lucru pe care trebuie să-l ai în minte când te-ai hotărât să creşti găini e spaţiul pe care îl vei aloca. Desigur, dacă scopul principal e asigurarea unei surse de carne şi ouă, lucrurile sunt mai simple. Însă, dacă vrei să creşti găini de expoziţie, va trebui să-ţi dedici timp în amenajarea unui spaţiu special pentru aceste păsări. De obicei achiziţiile de păsări vii au loc în primăvară, când găinile clocesc ouă.

Atunci când cumperi pui de găină din piaţă, cu gândul că vei avea carne de pui peste câteva săptămâni, trebuie să fii atent la culoarea crestei. Dacă găina are creasta roşie înseamnă că e sănătoasă. Dacă e rozalie sau portocalie, înseamnă că e bine să mergi la altă tarabă. De asemenea, fii atent la felul în care merge găina. Dacă e buimacă şi abia se ţine pe picioare, e posibil ca pasărea să sufere de vreo boală.

De obicei găinile nu sunt păsări foarte pretenţioase. Nu au nevoie de hrană specifică, mai ales dacă le creşti pentru ouă şi carne. Tărâţe, porumb, grâu, iarbă, salată, ceapă, roşii, de toate mănâncă. Evident, din când în când e bine să le dai şi nişte furaje speciale, disponibile pe piaţa din România. Cele mai întâlnite rase de găini folosite pentru carne şi ouă sunt:

Brahma - se caracterizează printr-un penaj alb-negru. Sunt păsări originare de pe continentul asiatic. Sunt păsări grele, crescute în special pentru carne.
Cochinchina - sunt uşor de recunoscut datorită penajului galben şi alb. Sunt păsări originare din China.
Wiandotte - păsări "americane" caracterizate prin penaj alb, argintiu şi negru.
Rhode-Island - sunt roşiatice, crescute pentru ouă şi carne dar sunt adeseori întâlnite şi în expozitii de păsări.
Plymouth - găini originare din Statele Unite ale Americii.
Sussex - rasă bună pentru carne şi ouă. Pot fi întâlnite în diverse culori. Sunt păsări de dimensiuni mari.
Leghorn - denumite după oraşul italian Livorno care în limba engleză este denumit Leghorn. Sunt cele mai întâlnite păsări de curte.
Gât Golaş de Transilvania - devenită faimoasă în Viena, în 1875. Se întâlneşte în 3 varietăţi de culori: alb, negru şi barat. Produce în jur de 120-150 de ouă pe an.
Rasa italiană.

Găini de expoziţie:

găina de porţelan
baracul pitic
găinile japoneze
pheonix-cochin pitic
E indicat ca în ţarcul găinilor să existe o porţiune mare cu iarbă. Iarna, când temperaturile scad, găinile trebuie să aibă o casă specială unde să nu pătrundă gerul. Temperatura din cuibar nu trebuie să scadă sub 13 grade celsius. Dacă e prea frig, nici găinile nu vor da ouă. Pentru a preveni îmbolnăvirea păsărilor, e bine să existe un sistem de ventilaţie, cu atât mai mult dacă în cuibar umezeala se situează la un nivel ridicat.

În ceea ce priveşte găinile de expoziţie, lucrurile nu sunt atât de simple. Trebuie consultate şi verificate periodic, să nu cumva să-şi piardă strălucirea penelor, a crestei. Doamne fereşte de vreo boală! În funcţie de rase, ouăle găinilor se diferenţiază prin dimensiune şi culoare. Spre exemplu păsările din rasele Ameraucana şi Araucana fac ouă colorate în diferite nuanţe de verde şi albastruCele mai întâlnite rase de găini folosite pentru carne şi ouă sunt:

Brahma - se caracterizează printr-un penaj alb-negru. Sunt păsări originare de pe continentul asiatic. Sunt păsări grele, crescute în special pentru carne.
Cochinchina - sunt uşor de recunoscut datorită penajului galben şi alb. Sunt păsări originare din China.
Wiandotte - păsări "americane" caracterizate prin penaj alb, argintiu şi negru.
Rhode-Island - sunt roşiatice, crescute pentru ouă şi carne dar sunt adeseori întâlnite şi în expozitii de păsări.
Plymouth - găini originare din Statele Unite ale Americii.
Sussex - rasă bună pentru carne şi ouă. Pot fi întâlnite în diverse culori. Sunt păsări de dimensiuni mari.
Leghorn - denumite după oraşul italian Livorno care în limba engleză este denumit Leghorn. Sunt cele mai întâlnite păsări de curte.
Gât Golaş de Transilvania - devenită faimoasă în Viena, în 1875. Se întâlneşte în 3 varietăţi de culori: alb, negru şi barat. Produce în jur de 120-150 de ouă pe an.
Rasa italiană.

Găini de expoziţie:

găina de porţelan
baracul pitic
găinile japoneze
pheonix-cochin pitic
E indicat ca în ţarcul găinilor să existe o porţiune mare cu iarbă. Iarna, când temperaturile scad, găinile trebuie să aibă o casă specială unde să nu pătrundă gerul. Temperatura din cuibar nu trebuie să scadă sub 13 grade celsius. Dacă e prea frig, nici găinile nu vor da ouă. Pentru a preveni îmbolnăvirea păsărilor, e bine să existe un sistem de ventilaţie, cu atât mai mult dacă în cuibar umezeala se situează la un nivel ridicat.

3 răspunsuri:
| whattt a răspuns:

Gainile fac oua la fel si gastele si curcile si ratele sper ca am fost de ajutor

| CatalinMelinte a răspuns:

Iti dau doar un exemplu ca asta mi-a venit acum:
http://www.animalutul.ro/pasari/ingrijire/pasari-de-curte-gaina/168/

| codrutapentelescu a răspuns:

Foarte simplu, dar depinde de rasa de pasari care vrei sa o tii. Gainile sunt cele mai usor de crescut si fac multe oua. Daca vrei rate trebuie neaparat sa ai o sursa de apa, pentru ca daca nu au pot sa moara din auza ca apa le ajuta la inghitit. La curcani trebuie sa ai grija sa nu atinga urzicile, pentru ca mor. Mancarea la gaini consta (daca vrei sa ie mari pe cale naturala) in punerea de crupe (se gaseste in piata) si paine inmuiata in apa cu putin zahar. La rate la fel, numai ca trebuie sa le puimai multa apa. Pasarile NU trebuie sa manance sare. Este otrava pentru ele. LOCUL in care trebuie sa stea trebuie sa fie acoperit, calduros cu multe paie si scanduri (gainilor le place sa stea catarate. Tarcul de afara trebuie sa aiba multa iarba si pietricele (le ajuta la digestie).