| anonim_4396 a întrebat:

Un melc se urca intr-un copac. In fiecare zi reuseste sa ajunga cu 3 metri mai sus. Din pacate, in fiecare noapte aluneca, pierzand un metru din inaltimea parcursa.
Dupa cate zile va ajunge melcul in varful copacului inalt de 10 metri?

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
In 5 zile melcul este in varful copacului.
O zi placuta! happy

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

OK - melcul atinge varful in a cincea zi si nu mai are unde urca metrul pe care l-ar mai putea parcurge!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru 傻瓜的毫不相干):

Ramane acolo in varf big grin laughing si multumesc de fundita.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Enunțul problemei este greșit.

| SomeRandomDude a răspuns:

In 5 zile happy

| abyy95 a răspuns:

5 zile

| allexandraaaaa a răspuns:

Nu stim, calculeaza si tu...rolling on the floor)