| aaaaaaandreea a întrebat:

Intrebare intrebatoare. Ce carti as putea citi? Sunt cam mofturoasa cand vine vorba de asta, de obicei incep vreo 2 carti inainte sa ma opresc la una care sa imi placa si sa o citesc pana la capat. Nu imi prea plac cartile astea noi si nici cele cu prea multa descriere. Merg pe cartile politiste(autoare preferata: Rodica Ojog Brasoveanu) sau cele a caror autori se numara printre: Margareth Mitchell, Mihail Drumes, Tadeusz Dolega Mostowicz, Jane Austen etc etc etcbatting eyelashes. Daca nu cer prea mult, as vrea un titlu si o idee acolo despre cartea respectiva ca sa am habar despre ce e vorba. Multumesc!

9 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

În stilul Margaret Mitchell şi Jane Austen-La răscruce de vânturi-Emily Bronte, poveste zbuciumată de dragoste şi răzbunare, despre forţa distructivă a iubirii, Catherine şi Heathcliff, deşi împart o dragoste puternică, sfârşesc prin a se distruge reciproc.Alte propuneri-Necunoscuta de la Wildfell Hall-Anne Bronte, Jane Eyre-Charlotte Bronte, Rebecca-Daphne de Maurier,(O poveste despre două femei, un bărbat şi o casă. Două femei- Rebecca, prima soţie, disparută pe mare, fascinantă şi misterioasă, şi doamna de Winter, actuala soţie, supusă şi naivă. Un bărbat, Maxim de Winter, pe care trecutul nu-l lasă sa-şi refacă viaţa. Şi o casă, castelul Manderley, a cărui existenţă se întrepătrunde cu destinul personajelor), Femeia în alb-Wilkie Collins, un roman plin de mister şi suspans, Katherine Anne Porter-Corabia nebunilor

| CartideCitit a răspuns:

O colectie de carti politiste bune gasesti aici:
http://www.cartidecitit.ro/Carti-Politiste.
Recomandari pentru carti politiste ar fi:
http://www.cartidecitit.ro/Recenzii-Carti-Bune/1/Calaul-Jo-Nesbo-recenzie
http://www.cartidecitit.ro/......-recenzie.
Citeste recenziile si alege-ti cartile preferate. Lectura placuta!

| yumeee a răspuns:

Bună. La câte răspunsuri ai primit nu ştiu dacă te ajut eu cu ceva dar nu mi-e somn. laughing
Poliţiste : Horia Tecuceanu - Inamicul Public Nr 1, şi cele cu Căpitanul Apostolescu. Alea-s f bune. Eu citeam câte una pe zi, sunt catchy.
Zici de Mihail Drumeş, mă gândesc că ai citit Invitaţia la Vals şi Elevul Dima dintr-a şaptea? Dacă nu, citeşte-le.

Dacă-ţi place Drumeş şi Margaret Mitchel, mă gândesc că ţi-ar place Max Du Vezuit, are o carte Soţul Meu, e ff faină, am citit-o de vreo 3, e despre o tipă care se trezeşte că i-a fost "înscenată" o căsatorie cu un domn pe care nu-l cunoştea, şi e nevoită până la urmă să locuiască o vreme cu el, şi devin lucrurile interesante, e o carte ff bună.

Păi sper că te-am ajutat. Have fun. big grin

| arrriadna a răspuns:

Salut. Felicitari pentru "mofturi". Daca te plictiseste o carte desi ti se pare si "oarecum interesanta" poti sa alternezi 2-3 carti in acelasi timp, asa vei evita plictisealawinking
Si acum: Shogun (nu mai stiu cine a scris), zora cea rosie si banda ei (kurt nu sttiu cum). Scuze, gata inspiratia mea, nu mai tin minte multe, stiu doar ca luam la rand cartile din biblioteca.

| Mihaela_2782 a răspuns:

"Padurea Spanzuratilor" de Liviu Rebeanu-actiunea romanului are loc in primil razboi mondial
"Domnisoara Cristina" de Mircea Eliade-e despre un vampir
"O treaba Murdara" de Christopher Moore (nu striu daca am scrris bine numele)- cartea este foarte frumoasa, asta daca ai peste 14 ani si daca o incepi nu o sa mai lasi. Este despre niste "negustori ai mortii".
Sper sa iti placa cartie pe care ti le-am recomandat. Ultima trebuie sa o citestiwinking

| cevazacelamineintorace a răspuns:

Daca am inteles bine iti plac cartile de aventura
eu ti-as recomanda sa citesti:
-Moby dick de Herman melville
-Legendele olimpului le alexandru mitru
-Robin hood de Henry Gilbert

Sper sa fie de folos!big grin

| lrd a răspuns:

Obiecte ascutite de gillian flynn... ai putea sa incerci

| marianaa a răspuns:

Sall, as putea sa-ti recomand cartea Singur pe lume de Hector Malot este o carte de aventura si sensibilitate. Daca te decizi sa o citesti sper sa-ti placa!laughing

| bruneta05 a răspuns:

Bine, am sa-ti dau niste sugestii :

Robin Hood - Henry Gilbert
Cei trei muschetari - Alexandre Dumas
Capitan la 15 ani- Jules Verne

Sper sa-ti placa aceste carti!