| Meryem027 a întrebat:

Intrebare : " Omul se naste om sau devine om?" ( nu e a mea, nu e nici tema, vreau doar sa aud gandirea voastra!). Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un raspuns transant, in sensul celor doua ipoteze din intrebare, este greu de dat si cred ca nu ar fi nici corect. Daca ne referim strict din punct de vedere fizic atunci omul se naste om, avand toate atributele fizice ale unei fiinte umane, cu mici exceptii(cu exceptia unor cazuri foarte rare). Daca ne referim din punct de vedere psihic si moral atunci devenirea lui ca om depinde de caracterele genetice, de educatie si de mediu. Asa se face ca fiinte umane, egali la nastere din toate punctele de vedere, devin persoane foarte diferite in timp, unii devin cu adevarat oameni iar altii neoameni. Cat anume influenteaza conditiile interioare(genele) aceasta devenire si cat cele exterioare(mediul si educatia) este o problema controversata si nu exista inca, dupa cate stiu eu, o concluzie general acceptata, desi s-a discutat si scris mult pe aceasta tema. Numai bine!

7 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Nu deci omul se naste om. Iar spermatozoidul si ovulul(nu intru in amanunte si asa am zis prea multe) devin om, omul nu mai are cum sa devina om daca este deja om.

| vladvlad23 a răspuns:

Omul devine om spiritual. Si se naste om fizic.

| Nicoleta a răspuns:

Omul se naste om ca doar nu suntem maimute.Acum daca unii nu prea dau dovada de omenie pe parcursul vietii. e problema lor, a familiei etc.

| 11theo11 a răspuns:

Daca ar fi sa punem intrebarea la modul figurat, as spune ca omul devine om, insa daca ar fi la propriu, as spune ca se naste, dar personal cred ca omul devine omhappy

| Luciana_7235 a răspuns:

Si una si alta. Din punct de vedere fizic, se naste om, iar din punct de vedere moral, devine om. Pe urma, depinde doar... CE FEL DE OM...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul se naste om. Nascundu-se om, acestui cuvant i se atribuie o insusire foarte importanta "bun". Pe masura ce creste el alege daca vrea sa fie bun sau nu. Respectiv om sau nu, dupa gandirea altora.

| Babygirl_2122 a răspuns:

Se naste om fizic, dar devine psihologic pe parcurs.