| ElenaMaria1 a întrebat:

Intrebare pentru cei ce citesc (carti nu altele...) : de unde va procurati cartile? Librarii, biblioteci, anticariate, cunostinte?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Pe cele mai multe mi le cumpar din librariile romanesti.
O mica parte mi-e asigurata de catre prieteni, ei imi cumpara carti, iar unele sunt chiar cu autograf din partea autorilor. Ce spui de privilegiul asta?
Pe altele mi le comand pe net. Folosesc Amazon de ani de zile.
Am citit carti si colectii de ziare vechi la biblioteca. Ziarele vechi sunt absolut senzationale. Sursa de amuzament si farmec, dar si de informare. E ca si cum as citi un SF cu poze.
Cele mai neobisnuite surse care mi-au oferit carti de citit: am gasit carti in tren, carti uitate in sertarul hotelurilor( si nu-i vorba de Biblie laughing ), in parc pe banca.
Putine carti am citit pe net. Ca nu-mi place cititul in felul asta.

8 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Anticariate sau librării.

| alexandraalis a răspuns:

Biblioteca judeteana.

| Lk_Lucian_1990 a răspuns:

In primul rand caut pe internet carti ce mi-ar putea starni interesul. Apoi fie ma duc in anticariate (nimic nu se compara cu mirosul si textura unei carti vechi) ori comand online.

| MeinSieg a răspuns:

Momentan cmpar de la magazine. Imi place sa am o carte a mea si sa nu trebuiasca sas o returnez. Totusi, cand se va mai potoli vremea asta voi face o plimbare pana la o bilbioteca din cartier sau oras ca sa nu mai cheltui o groaza de bani. Posibil ca bibliotecile sa fie o varianta destul de buna.

| ciucalata100 a răspuns:

De obicei caut la biblioteci si daca nu gasesc ce imi place le cumpar...

| lalasiria a răspuns:

Biblioteca. am permis si e la 2 pasi de mine.

| AnnaLucille a răspuns:

Le cumpar, pe majoritatea de la Carturesti sau Diverta.

| calliope29 a răspuns:

60% biblioteca judetena. 30% librarii. 10% cadouri. Pana la urma nu conteaza de unde le procui, atat timp cat le citesti.