| maria a întrebat:

Literatura araba contemporana ( in special cea in care sunt descrise subiecte considerate "tabu" in lumea araba, exemplu: femeia, casnicia, erotismul in cuplu ) intre mister, misticism si curaj in abordarea subiectelor/temelor. Care este scriitorul / scriitoarea care v-a impresionat cel mai mult si de ce? Mentionati un roman/ o lucrare care v-a mers la suflet.
Multumesc tuturor pentru raspuns.

Răspuns Câştigător
| Munchkin a răspuns:

Păi...
- Citind Lolita în Teheran, de Azar Nafisi
- Mă Numesc Salma, de Fadia Faqir
Sper să îţi placă!

5 răspunsuri:
| cappodonna a răspuns:

Cartile sunt rezultatele unor fantezii ale autorilor; ceea ce priveste lumea muslmana, acel tabu e bine unde e. E pus exact unde trebuie. Uite-te la occidentali la ei nu e TABU sexul, erotismu.si se intampla violuri, femeile isi incep viata sexuala de la 13 ani au mai multi parteneri de viata... homosexuali... lezbiene... zoofili... catofili... e un adevarat haos...deci e mai bine ca subiectele tabu sa fie tabu. Cat despre erotismul in cuplu, nu am vb cu nimeni dar musulmanul meu sot e un advarat leu in pat si stie arta femeii ...cum stiu aproape toti musulmanii...mai degraba lipseste erotismul dintr-un cuplu de crestini si occidentali decat din unul de arabi si muslumnai.

| Gexu a răspuns:

Nu prea citesc asa ceva.sry:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Cappodonna, te rog citeste Acasa de Luminita Aldea si vezi cum scrie despre iubire. Nu stiu daca e crestina, musulmana. Stiu doar ca traieste in SUA, dar scrie romaneste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa incepem cu ...pentru inceput du-te si te impushca, dupa care bagate intr-un borcan la macerat si apoi du-te la niste canibali sa faca piept de pui din tine...pardon fatalaughing

| goruna a răspuns:

Referitor la lumea araba, in ce priveste erotismul, sunt multe de spus si n-as vrea sa ma abat de la subiect. in afara de cateva poezii de-ale lui Omar Khayam, si "1001 de nopti", nu m-as putea lauda c-am studiat-o indelung. pot spune numai ca sunt ceva mai temperamentali decat europenii, cauza fiind - se pare - clima si, mai ales, presiunea atmosferica. faptul ca datorita culturii lor nu-si pot alege singuri sotia, ci trebuie s-o accepte pe fata aleasa de mama, rabufneste in scrierile lor, in care sunt exprimate de fapt dorintele ascunse si sperantele neimplinite. incorsetati in aceleasi vechi traditii, isi spun "asta mi-a fost Destinul". noutatea insa consta in faptul ca incep sa "se trezeasca". cam atat deocamdata big grin