| ByZzoR a întrebat:

Luni am test la romana si stiu ca un exercitiu va fi cu exprimarea opiniei despre ceva. Mi-ati putea da un exemplu de cateva randuri?
Eu sunt clasa a 8-a.

Răspuns Câştigător
| edith_8738 a răspuns:

Inteleg.ori iti da sa spui parerea ta despre ce a gandit autorul, o figura de stil, ce opinie ai tu...sau daca tema poeziei sau a textului este copilaria sa zicem,te intreaba ce crezi tu, ce sentimente ai, etc.Nu este greu deloc, trebuie sa ai putina imaginatie.Bafta la test!

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

Pavelclaudiu,daca vrei ca opinia ta sa fie nu numai corect exprimata,dar sa si convinga,scrie in raspunsul tau despre un lucru pe care il cunosti foarte bine si care poate chiar iti place:o emisiune tv,prestatia unui actor intr-un film,o mancare preferata,importanta unei materii de studiu la scoala(cat de importanta ar fi ora de educatie fizica in dezvoltarea copiilor; in opinia mea de ex., e foarte mare), sau orice altceva.O opinie e cu atat mai bine formulata si mai convingatoare cu cat cel ce o formuleaza crede mai mult in ea.Numai bine.