| Antoniia a întrebat:

Ma ajutati si pe mine cu o povestire mai pe scurt a povestii "Cocosatul de la Notre-Dame"?

Răspuns Câştigător
| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

Http://www.referate-ok.com/referate-cocosatul-de-la-notre-dame-i7761.html

http://www.referat.ro/referate/Cocosatul_de_la_Notre-dame_49680.html

Ai aici doua rezumate/povestiri.Alegi momentele care ti se par mai interesante, in oridine cronologica si renunti la detalii.:)

1 răspuns:
| criss1212 a răspuns:

Cocosatul de la Notre-dame - Fiind considerat monstru, oamenii il urau precum si el pe ei. Acesta era surd, choir si schiop. Intr-o zi, la Paris, pe data de 6 ianuarie 1482, fiul cel mare al lui Ludovic al XI-lea, regale s-a casatorit cu margarita de Flandra si dupa cateva zile toata populatia era in miscare fiind trei locuri unde acestia putura sarbatori : in Piata Parlamentului, Palatul Justitiei si capela Braque.

Cocosatul de la Notre-dame - Se hotari astfel sa mearga si cocosatul Quasimodo la palatal Justitiei pentru a vedea reprezentarea unei piese biblice autorul acesteia fiind Pierre Gringoire.

Din pacate pentru el, piesa a fost un esec, si in locul acesteia cocosatul distra oamenii cu fata si cu cocoasa lui. Astfel Gringoire nu primi nici un ban, neavand un loc unde sa doarma si fara mancare.

Si merse el ce merse ajungand la Piata Grevei. Acolo, o boemina foarte frumoasa dansa cu capra sa distrand oamenii. Dupa terminarea...