| dyenutza01 a întrebat:

Ma macina un lucru de ceva vreme! Se spune ca oamenii au evoluat din primate, s-au si descoperit cranii care sa ateste asta! Dar, pe de alta parte, in Biblie ne este relatat faptul ca primii oameni pe pamant au fost Adam si Eva, izgoniti fiind din Ceruri! Nu stiu ce sa cred, pentru ca se spune ca ei au avut copii si astfel s-a format generatia, nu ca ar fi evoluat! Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| bnj a răspuns:

Adam si Eva au fost primii oameni pe pamant. Ok, pentru a te ajuta o sa iti pun cateva intrebari (retorice).

1.Chiar crezi ca intervalul biblic de 6 zile in care s-au "facut" toate se refera la 6 zile pamantesti? Sau e vorba de 6 Perioade nedeterminate? Indiciu: Timpul este relativ.
2. Explicatia biblica pentru facerea omului este una cel putin puerila. Nici un adult care se vrea a fi peste medie nu ar trebui sa ia mot-a-mot tot ce spune biblia. Sa nu uitam ca a fost scrisa pentru a putea fi inteleasa de omul de acum 1000 de ani.

Ce trebuie sa crezi nu iti pot spune nici eu, nici biblia. Ce alegi tu sa crezi este numai alegerea ta si este cea mai buna alegere posibila. Eu cred ca Dumnezeu (aka Allah, Krishna, Iehova, Zalmoxis, etc) a facut TOT pe Pamant prin conexiuni logico-genetice, adica da, el a facut tot ce misca pe pamant, dar prin evolutia anumitor specii. Te cam face sa pui la indoiala inteligenta celor care au scris Biblia (cea uzuala) din moment ce ei nu numai ca au fost atat de retardati incat sa spuna ca totul a aparut asa, din senin, ci au fost si in stare sa se ridice si sa invete si pe altii ca asa au fost facute toate.

Un om de bun simt isi da seama ca Biblia si Religia nu au nicio legatura cu credinta nimanui in Dumnezeu. Sunt mijloace de controlare a maselor si, ca orice mijloc de control, au scopul lor care este desigur, limitat. In fond si la urma urmei, logic vorbind, daca tot a fost creat de Dumnezeu si Dumnezeu este peste tot, cam care este scopul logic al Bisericii ca locas de rugaciune? De ce ni se tot servesc baliverne de catre niste oameni in robe, care le numesc "invataturi"?

Hai sa va impartasesc un citat din Buddha. "Believe nothing, no matter where you read it, or who said it, no matter if I have said it, unless it agrees with your own reason and your own common sense." care se traduce:

"Nu credeti nici un lucru, indiferent unde il cititi, sau cine il spune, indiferent daca Eu l-am zis, decat daca este in armonie cu parerea voastra si cu bunul vostru simt." (trad. pers.)

Deci raspunsul final? Da, Dumnezeu a aranjat tot, si prin El s-a facut tot, dar prin evolutie, nu spontan!

16 răspunsuri:
| TipulVerde a răspuns:

Copii germani prin 1930 invatau prin clasele 1-4 sa-i urasca pe evrei? Asta inseamna ca e corect? Daca 100000 de oameni din jurul tau sunt sodomiti si folosesc papaya pe post de supozitor vei face si tu la fel? Daca trei iti spun ca esti beat te duci sa te culci? Nimic nu este normal si nimic nu este adevarat, totul depinde de majoritate, de ceea ce simti si stii pe moment, de aceea eu consider ca trebuie sa fii prost ca sa afirmi ceva ca fiind real, sau 100% adevarat. Oamenii care zic ca stiu sunt incapabili sa inteleaga si se rezuma la chestii mici, nesemnificative.

Asa ca taceti din gura, nimeni nu stie cu adevarat nimic, dar lumea crede. Si eu cred cu tarie ca omul nu a fost creat de un Dumnezeu gelos, iute la manie, iubitor de carnagiu care probabil e atat de fascinat de pedeapsa in caznele vesnice ale Iadului incat se masturbeaza imaginile pacatosilor. Nu stiu ce e Dumnezeu dar stiu ce nu e. Si nu e Dumneazeul vostru cu spume la gura.

| ionut1980 a răspuns:

O intrebare al carei raspuns este cel putin neconcludent, in masura in care vor aparea raspunsuri monosilabice ori intrigatoare.Nu ma astept sa ai un raspuns relevant; dar as dori sa ai raspunsuri cat de cat logice si care sa-ti satisfaca dorinta de cunoastere!

| Razvan a răspuns:

Si mai e si a treia teorie:ca ne-au adus extraterestii sa faca experiente umane pe noi, si au cheltuit multa energie pe noi sa ne creeze in laboratoarele lor strict secrete
Si mai exista si a patra teorie care le contrazice pe toate patru si zice ca suntem nimeni care au venit de nicaieri
Ma astept ca a cincea sa zica ca sunt copii de dinozar ridicati la rangul de oameni care pradeaza constant slabiciunea altora

| Monique_3125 a răspuns:

Buna! Eu cred ca ce se spune in Biblie e adevarat, pentru ca daca am fi evoluat din primate, de ce nu am continua sa ne dezvoltam tot din primate!? Adica mi se pare ilogic, pana la un moment dat, din maimute am ajuns oameni si apoi stop! din oameni am devenit oameni-parerea meahappy

| andreea4ever a răspuns:

Exista doua teorii:teoria creationista si teoria evolutionista.
Teoria creationista, este sustinuta de biserica si este reprezentata, asea cum ai zis si tu de istoria primilor oameni creati de Dumnezeu, Adam si Eva.Si teoria evolutionista, sustinuta de Charles Darwin care spune ca oamenii ar fi evoluat din maimute.
Lumea s-a impartit astfel in doua fiecara sustinanand una din cele doua parti.
Uite si niste link-uri
http://www.descopera.org/evolutionism-si-creationism/ pentru teorii
si
http://ro.wikipedia.org/wiki/Charles_Darwin despre Charles Darwin
Acum depinde te tine cu cine vrei sa ti, dar eu sunt de partea creationistilor asea ca ti-as reconanda sa vi de partea noastra.Eu consider ca numai necredinciosii incearca sa gaseasca motive logice privind creatile lui Dumnezeu.
Asta era simplu! Am invaat asta in clasele 1-4:))
Sper ca te-am ajutat.

| BRG a răspuns:

Bună referitor la întrebarea ta, în primul rînd treaba asta cu evoluția e o mare minciună, omul a fost creat, din elementele pămîntului, primul om a fost Adam, iar apoi din el a fost creată femeia Eva, Adam și Eva nu au fost izgoniți din cer, pentru că ei nu au trăit acolo, ei au fost izgoniți din grădina Eden care era făcută aici pe pămînt, întradevăr Biblia arată cu claritate că Adam și Eva au avut copii, ei se numeau Cain și Abel, iar Cain este descris în Biblie un ucigaș, că și a omorît fratele pe Abel. Aștept mai multe întrebări de la tine.

| m4them4tic a răspuns:

Nu suntem indeajuns de informati pe tema celor doua teorii incat sa le analizam. S-a mai discutat de nenumarate ori pe site despre aceasta "problema" a trecutului.
Monique, din ce spui tind sa cred ca ti-ai format o parere gresita despre evolutia oamenilor din primate, aceasta evolutie a necesitat timp, foarte mult timp pentru a ajunge in stadiul in care suntem azi, nu s-a intamplat totul ca la Pokemon(Lol).
Eu unul tind sa cred ca avem stramosi (foarte indepartati)care nu neaparat au fost maimute, dar aratau ca unele si se comportau ca atare.
Nu am citit Biblia, insa stiu ca Adam si Eva au avut 2 urmasi, ambii de sex masculin, deci cum s-a evoluat din asta?

| Spintecatorul a răspuns:

Eu cred ca omul s-a nascut din Adam si Eva, iar acele "evolutii ale omului" nu erau decat alte fiinte care nu mai traiesc de mult.

| anca_3211 a răspuns:

Omul este dat de Dumnezeu... Teoria evolutionista nu conchide cu faptul ca omul se trage din maimuta, ci ca exista o veriga lipsa... unde este aceasta veriga?

| tango a răspuns:

Eu cred ca pe noi ne-a creat cineva sau ceva care nu este de pe pamant, care ne supravegheaza incontiinu sa vada cat de mult progresam... (asa am citit intr-o revista)

| Iulică_3456 a răspuns:

Eu sunt ateu. Dumnezeu nu exista pentru ca daca ar fi acolo sus unde crestiniisi si evrei sustin ca este atunci nu ar mai fi atatea...hm...sa le zicem dezastre naturale. Daca Dumnezeu ar fi cu noi probabil nu am mai jaunge in Iad daca ne-ar iubii cu adevarat. Daca ne uitam cu mai multa atentie asupra teoriei creationiste vom observa ca de fapt Dumnezeu nu ne-a creat, cum s-ar spune, din iubire, ci din propria dorintia de a avea la picioarele sale niste fiinte care sa il ridice in slavi si sa faca din el principalul centru al vietii lor.Probabil ati observat ca majoritatea legilor religioase pun pe Dumnezeu inaintea omului, astfel el ajunge motivul suprem pentru existenta noastra.Parerea mea este ca a esuat lamentabil in incercarea de a ne face sa il acceptam ca pe un lider.

| Catalion a răspuns:

Multe lucruri spuse in biblie sunt povesti, mituri. Adam si Eva nu au existat cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare ca esti micuta ca varsta, dar nu conteaza asta. Eu zic asa: pune mana si citeste Biblia si vezi mai bine ce scrie acolo. In primul rand: Adam si Eva nu au fost izgoniti din ceruri, pentru ca Raiul era pe pamant la inceput.
Si in al doilea rand, craniile alea nu le-am studiat noi sa vedem ce e cu ele... poate tehnologia nu este exacta in citirea vechimii lor, sau cine stie ce mister de ce origine justifica toate ciudateniile. Asta nu inseamna ca trebuie sa-l pierzi pe Dumnezeu din vedere, doar ca sa explici niste lucruri marunte.
Asa ca indemn: nu alerga dupa himere (dupa explicatii fara rost)! Ai grija de sufletul tau, nu de cranii si de alte mistere.

| jump a răspuns:

Citeste"Clanul Branderburg" si apoi "Biblia". o sa intelegeti mult mai multe decat explicatiile de mai jos.

| misiik a răspuns:

In ziua de azi, oameni in general vorbesc in functie de cum aud.Atat timp cat santem dezbinati tot asa vom trai.Intra-adevar, scoala este locul unde am invatat multe lucruri despre viata, si de tot ce ne inconjoara, dupa care, in functie de ce am ales sa fi-mi, aplecam practic in folosul nostru, a tuturor, pentru buna convetuire in armonie si pace. Oare ce-i care au scris adevarata biblie, sa-u tras din primate! Nu cred.Maine, poimante, cine stie ce o sa mai spuna, altii din ce mai ne tragem.Degeaba,nu se da calamitatile naturale, pentru faptul ca santem rai.Nu toti, dar, santem pe cale sa ajungem si mai rai. Unde ne este stima si adevarata valoare umana! Fara adevarata credinta nimic nu e.

| TheBlueButterfly a răspuns:

Probabil ca au evoluat pe vremea cand traiau si dinozaurii, iar mai apoi au disparut odata cu ei si au venit pe pamant Adam si Evabig grin