| AIexandra a întrebat:

Ma puteti ajuta, va rog, cu niste informatii legate de arestarea evreilor din Romania in timpul holocaustului?

7 răspunsuri:
| ÐiÐi a răspuns:

Hitler avea o mare problema cu evreii de mic copil. Ii vedea peste tot in oras, iar deoarece erau foarte multi cetateni de religie evreiasca, multe slujbe erau ocupate de catre ei. Hitler a ajuns din cauza ca nu avea scoala si de asemenea nu isi putea gasi un loc de munca a devenit vagabond, strangand bani cum putea el. [Inceputul] In 1933 Hitler a devenit dictator iar in 1939 el a invadat Polonia, declarand razboi ei si Marii Britanii si Frantei. Atunci soldatii intrau peste evrei in casa, separanduì de familie di de tot ce aia pe unii trimitandu-i cu trenul mortii( un tren fara geamuri, fara nimic, lung de foarte multe zile neavand unde sa stea jos ) Asta se intampla si in Romania, iar de obicei cu acele trenuri ii trimiteau in lagare. Locuri mizerabile unde ii puneau sa renunte la absolut orice aveau: haine, bijuterii, ochelari, palarii, jucarii ABSOLUT TOT) le dadea o ``pijama`` era de fapt o uniforma in dungi (fara lenjerie intima pe dedesubt, sosete sau maieuri) si le dadea mancare gen: apa de vase murdare si scuipau in ea, gaseau si sobolan in mancare, apa, cafea, tigari si atat) Era oribil sad deoarece noi era oarecum de partea Nazistilor worried evreii trebuiau sa poarte o stea pe umar ( ceea ce era oribil deoarece gandeste-te: oriunde te duceai oamenii stiau cine esti iar unii te luau la bataieworried) Nu puteau cumpara oricand mancare, aveau o ora fixa cand trebuia sa fie acasa. Faceau oorice sa ii slabeasca sa ii terorizeze. De asemenea nazistii aveau dreptul sa si omoare evreii, iar oricand puteai fi dat afara din propria casa. In total au murit 6 milioane de evrei sad. O treime din toti evreii din toata lumea. Si sa nu uit, in Romania erau omorati si tiganii, adica toate persoanele pe care nu le suporta Hitler: persoanele cu probleme minatale, homosexualii, toti astia trebuiau sa poarte un semn care sa ii deosebeasca de oamenii ``normali``.

Sper ca te-am ajutat ti-am spus tot ce stiu eu desprre ce se intampla cu evreii si oamenii din Romania la acel timp.

| ErrorFound a răspuns (pentru ÐiÐi):

Auzi? Frate, tu ...ai trecut clasa a7a? Teoriile astea le-ai inventat tu?
Singurul lucru corect pe care l-ai spus:"Hitler avea o mare problema cu evreii de mic copil."Atat.

Deci: Hitler a nascut aceasta ura pentru evrei datorita tatalui sau. Daca ai citit Mein Kampf(ceea ce nu cred) vei afla ca... "Imi uram tatal, dar il respectam" (cuvintele lui).El i-a insuflat, in mare masura, ura rasiala.
In timpul adolescentei a adoptat ideologia unei vieti usoare, devenind artist.
De la o matusa raposata a mostenit o avere considerabila care i-a ajuns pentru anii sai in liceu, dar cand acestia s-au terminat(odata cu liceul), acesta a ajuns la un centru pentru cei fara adapost, hotarat ca va picta doar pentru a-si asigura un trai decent. In primul razboi mondial a fost curier in spatele frontului, preferand singuratatea si linistea, iar la sfarsitul razboiului, intorcandu-se acasa, a gasit o tara complet schimbata. Dand vina din nou pe evrei, si datorita campaniilor antisemite din acel timp, ura rasiala i-a fost accentuata, el avand convigerea ca poporul german facea parte rasa ariana, superioara evreilor si tiganilor. Nu stiu in ce masura ura indo-europenii(banuiesc ca n-avea nimic cu ei).

Rasupunsul la intrebarea ta:
http://www.observatorcultural.ro/......tails.html
http://efnord.eforie.ro/web-holocaust/romania.htm

| ÐiÐi a răspuns (pentru ErrorFound):

Asta am invatam la scoala inteligentulewinking, si crede-ma daca profesorii si cartile mint, mai bine existau numai persoane ca tine. Si de ce sa mint nu am citit cartea dar deja stiam acele lucruriwinking eu lucrurile acelea ce le faceau evreilor le stiu de la scoala si de la un om care cand avea 12 ani incepuse al doilea razboi mondial. A venit la noi la scoala si ne-a pvestit prin ce a trecut asa ca numai corecta tu atata pe altii ca nu esti mai destept ca nimeni. Daca nu ma crezi in legatura cu acel om il cheama Berek Obuchowskiwinking. Poate nu am spus bine de Romania, deoarece eu nu fac scoala acolo si nu am invatat despre cele intamplate dar iti garantez 100% ca tot ce am scris acolo se intamplau in Polonia, Germania, Austriawinking. Si ba da avea cu toti oamenii ``imperfecti``winking contrazice SCOALA si INTERNETUL e cuvantul lor in potriva ta. tongue si apropo... cartea aia e cea mai mare tampenie din lume, in plus tatal lui a murit la 14 ani raised eyebrows Crede-ma eu ii stiam viata de la inceput... numai ca fata intrebase altceva nu de Hitler. Si apropo, a devenit vagabond la un hotel DUPA ce a aplicat la Academia de Arta din Viena, la care a picat examenul de intrare. tocmai dadusem test la scoala din asta asa ca b i t c h please laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru ÐiÐi):

"Participantii" la cel de-al doilea razboi mondial au fost mintiti mai mult de cat ai fost tu mintit in scoala. laughing Si da, a picat examenul. Da-mi un reply cand iei nota.winking

| ÐiÐi a răspuns (pentru ErrorFound):

Fac scoala in Anglia. laughing vino tu aici si spune-le nu da vina pe mine laughing si nu primesc nota aici, ne da ca un fel de nivele si alea depind laughing ex: 6A smug dar m-am descurcat bine ca am avut din al doilea razboi mondial, si am scris cam mult la Hitler rolling on the floor. Da crede-ma imi fac cruci de fiecare data cand ma gandesc cat rau a provocat Hitler :-s.

| ErrorFound a răspuns (pentru ÐiÐi):

Se poate spune...Totusi, ma gandesc: ar fi fost lumea mai buna fara el?
thinking Planeta ar fi fost mult mai aglomerata...
Tehnologia ar fi mult mai inapoiata...(Nu neaparat descoperirile in materie de arme. La fiecare tehnologie militara s-a deprins si o intrebuintare in domeniul civil.
Romania ar fi fost inca subordonata Rusiei...Nu ca. worried
nu i-ar fi fost mai bine in comunism...

| ÐiÐi a răspuns (pentru ErrorFound):

Pai toate s-au intamplat cu un motiv. Deci oricum ce a fost a fost, a trecut si sper sa nu aibe episodul doi laughing Sper ca numai exista niciun neam cu sangea de-a lui rolling on the floor si ai dreptate, asa ar fi fost worried