| mODIN a întrebat:

Ma refer aici la arte vizuale in mod special, dar intrebarea se poate aplica si la arta in alte forme:

In ce directia ar trebui sa mearga arta de aici incolo? Pe de o parte, cred ca ideile postmoderniste mai ales, care elimina standardele clasice din pictura, in favoarea "expesivitatii personale" au ruinat intreg domeniul, facandu-l sa devina o nisa ascunsa a societatii, din cauza faptului ca nu se mai poate diferentia intre arta buna si arte proasta.

Totodata, nici intoarcerea la realism si clasicism nu mi se pare ca are avea sens, pentru ca este cu adevarat nevoie de moduri noi de expresie. Nu mai e nevoie de inca 1000 de picturi cu zei greci sau evenimente biblice realizate dupa standardele renasterii, avem destule.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu nu pot decat sa ma bucur ca a mai aparut inca un "sabin89" pe TPU, in marea volbura de useri care traiesc pentru a manca, dupa cum zice expresia "traiesti ca sa mananci sau mananci ca sa traiesti!?"
destui tabula rasa care nu au depasit inca aceasta faza nici cand au ajuns la varsta maturitatii...dar isi mentin cu aroganta si incredere falsa locurile caldute in clasamentwinking