| Lightose a întrebat:

Ma simt asa scarbita de lumea in care traim...in ziua de azi o familie tipic romaneasca arata c-am asa:
"O fiica materialista, care in anii de liceu si-a umplut lista de barbati/baieti cu care s-a culcat; o mama care isi incurajeaza fiica sa tinteasca cat mai sus fara sa se gandeasca cate pacate face(intreruperi de sarcina, casatorie din interes, etc); un tata mandru de fiica lui ca are un iubit ai carui parinti au o situatie financiara pe placul lui, fara sa ii pese ca fiica lui renunta la cel mai important lucru:iubirea."
In astfel de cazuri, fata renunta la iubire pentru bani, asta inseamna prostitutie ascunsa.De ce parintii nu gandesc:

-ca virginitatea e importanta pana la 18 ani si o fata care se culca cu mai multi barbati fara sa gandeasca e o persoana de moravuri usoare? Nu intelege gresit:am spus fara sa gandeasca(cand se culca cu necunoscuti; cand face acest lucru din prima seara, saptamana, luna, cand persoana cu care imparte patul nu ii este iubit, etc)Si in astfel de cazuri parintii considera ca fata merita un barbat mai "bun". In ce sens? Financiar, bineinteles, doar nu un barbat cu suflet bun si o educatie buna, doar suntem in "Romania, tara unde tiganii ne fac de rusine dar... fetele noastre se prostituiaza si ne fac sa ne simtim mandrii"!

-ca iubirea ar trebui sa fie pretuita? Multi parinti isi pun copii sa renunte la iubire in schimbul banilor.De ce? Banii ne consoleaza cand ne e greu? Nuuu, spun asta din experienta. Un suflet bun, cald intotdeauna ne va face viata mai frumoasa decat toti banii din lume.

-ca nu ar trebui sa isi lase copii sa devina materialisti? Unde e viata corecta, plina de iubire, intelegere, credinta? Degeaba un om frecventeaza biserica daca nu au o viata corecta.

-ca drumul bun trebuie luat si nu cel stramb unde trebuie facute compromisuri? Multi parinti sunt de acord ca odraslele lor sa faca compromisuri pentru a ajunge cat mai sus.De ce sa nu "scurteze" drumul? Dar eu zic:de ce sa nu vada cum e viata cu adevarat? Dumnezeu ne-a lasat sa trecem si prin bune si prin rele.

-ca o casatorie din interes ii poate determina pe ambii parteneri sa insele? Acest lucru e injositor! Si mai ales ca parintii sa fie de acord cu adulterul...

In ziua de azi, parintilor nu le mai convin partenerii alesi de odraslele lor, vor tot ce e mai bun dar oare in ce sens? Oamenii bogati sunt mai buni? Nu! Suntem cu adevarat bogati sufleteste daca ne iubim aproapele. Dar oare parintii vad ce au la usa lor? Merita odraslele lor ceva mai "bun"? Se gandesc oare parintii la ceea ce ii face fericiti pe copii lor? Nu ar trebui ca parintii sa dea doar sfaturi copiilor si sa nu ii "determine"?
Din pacate, pentru parintii de azi e mai rusinos sa ai o relatie cu un rrom/turc/evreu/bulgar/ungur, etc Nu vreau sa aud acte de rasism! Nu ma intereseaza, mai ales ca in spatele unui raspuns rasist exista un om pacatos si sa nu uitam ca Dumnezeu e doar unul pentru noi toti, lucru ce ar trebui sa ne faca sa ne vedem fiecare de pacatele noastre si nu sa judecam pe altii. Dumnezeu e cel care ne lasa sa fim in rasa care suntem dar nu Dumnezeu ne lasa sa fim pacatosi:un pacat il facem noi pentru ca vrem, dar rasa nu ne-o alegem noi! Daca crezi ca esti un om "fara de pacat", judeca in continuare rasele umane, dar nu uita:"Sa fii cult, inseamna sa te bazezi pe cunostinte solide si sa judeci ceva sau pe cineva avand cunostinte despre acestea."

18 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Frateee, aici dumnezeu ce legătură mai are?

| ralucaralu a răspuns:

Da, ai dreptate, dar nu generaliza. Esti tu cumva in genul acesta de familie? Nu cred. E adevarat, din pacate se cam "inmultesc" chestiile acestea si cred ca pe primul loc e educatia. Din cauza asta e tara asa cum e, noi "invatam" teorie cat cuprinde, avem ore multe si complicate(multe inutile), iar cei din strainatate invata mai putin, dar garantat toti raman cu ceva. Mai avem de asteptat pana ajungem si noi la o educatie de genul acela. Asta este parerea mea, dar sa stii ca nu toti sunt asa.

| yomisam a răspuns:

hei ai perfecta dreptate! dar ATENTIE cuvantul rrom nu se mai foloseste

| Simona a răspuns:

Doamne cata dreptate ai!

| hotza a răspuns:

Este prima chestie pe care am stat sa o citesc cap coada si n-am considerato pierdere de timp.Pana acum credeam ca eu am o gandire dereglata dar ori suntem amandoi dereglati ori ne-am scarbit de tara asta prea mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti inteleg ura, dar stii de ce s-au prostit oamenii asa? din cauza tv-ului si a calculatoarelor, de-a lungul anilor ne-au dat numai modele false, adevaratele modele ar trebui sa fie sfintii si, si daca mergi des mai biserica am sa-ti pun o intrebare. Care este importanta crestinului sa se schimbe el sau sa schimbe o lume intreaga? cred ca stii raspunsul iar cu lumea n-am ce sa zic pacatosi au fost si vor mai fi numai ca acum i mai da si la televizor parerea mea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ne mai miram de ce lumea a ajuns asa ne dau niste modele foarte proaste ( sex, violenta, smecherie prea multa asta daca va uitat-ti pe taraf s.a ) daca suntet-ti de acord cu mine si vreti sa aflati mai multe m-as bucura ca macar unu dintre voi sa citeasca cartile lui virgiliu gheorghe

http://www.librarie.net/......u-Gheorghe

http://www.jovis.ro/......he-170.htm

http://www.ortodoxmedia.com/autor/62/Virgiliu-Gheorghe

http://www.librariasophia.ro/......-6285.html

http://www.librariasophia.ro/......-1978.html

http://www.librariasophia.ro/......-1289.html

http://www.harrdelos.com/2011/02/biofizicianul-si-teologul-virgiliu.html

| Anca a răspuns:

Mai draga, eu cred ca nu e un lucru rau sa tintesti cat mai sus. Tu te vezi alaturi de un maturator? Eu nu!

Pt mine banii si situatia profesionala sunt dintre lucrurile cele mai importante atunci cand aleg un om.

Pt mine dragostea nu inseamna mare lucru si nu cred in omul ala cald, iubitor, fidel si pasional pana la capatul vietii.
Oamenii sunt asa doar o perioada - din pacate scurta de timp.

Prefer sa fiu bogata si inselata, decat saraca si inselata. Pt ca inselata e posibil sa fiu oricum!

Nu pot alege un om sarac pentru ca nici eu nu sunt saraca. Nu pot alege un om bun dar analfabet pentru ca si eu am o situatie profesionala buna, nu ma pot gandi la iubire cand eu sunt o persoana mai rece care nu pune mare pret pe sentimente.

Cred ca depinde f mult de om. Daca eu nu sunt genul de persoana care se ataseaza, care poate trai fara bani, care poate fi fericita fara vacante scumpe, atunci oricata dragoste mi-ar oferi, tot nu as fi fericita!

Cred ca nu putem generaliza chestiunea banilor.
Eu sunt materialista pentru ca si eu am o situatie buna si atunci vreau aceiasi situatie si de la celalalt.

| Analy a răspuns:

Asta e Romania in care traim, traim intr-o lume scarboasa, n-avem ce face.Acum moda s-a schimbat.Nu prea mai exista virginatate dupa 18 ani.straight faceLumea nu isi da seama de ce avea decat dupa ce pierde acel lucru...Intr-un cuvant...ROMANIA.

Răspuns utilizator avertizat
| white02 a răspuns:

Exista o singura problema... sistemul este defect, comunicarea mass media sia pierdut controlul, de la tv invatam ceea ce stim... televiziunea si internetul ne modeleaza viata

| queerkulture a răspuns:

Fericirea inseamna un lucru diferit pentru fiecare.
Nu ai dreptul sa judeci pe nimeni, atat timp cat persoana respctiva nu face rau nimanui, dupa modul in care alege fiecare sa fie fericit.
Traieste dupa principiile tale si totul o sa fie bine.

| LoveWithoutInhibitions a răspuns:

Ai mare, mare dreptate!thumbs up

| Maiky a răspuns:

Ce ai fata eu crezi ca amam casatorit cu elasexygagica numa pentru ca e sexy si gagica? nu m-am casatorit cu ea pentru ca e ela si are un suflet de milioane

| Lightose explică:

Am citit raspunsurile voastre insa...astept alteceva! Nu mi s-a parut niciunul foarte bun de premiat.
Consider ca in Romania,oamenii nu stiu ce inseamna educatie, iubire, viata si tot ce are legatura cu acesti termeni mentionati de mine.Nici ''profesia'' de parinte nu mai e bineinteleasa! Bine punctat Analy! Ceea ce se intampla are legatura si cu virginitatea.De ce? Pentru ca ar trebui ca noi sa avem o educatie si sa stim ce sa facem si cand.In ziua de azi,copii devin vulgari,pornografici,etc
Pentru Anca
Viata ne schimba,suferinta ne schimba dar indiferent de ceea ce ne aduce viata trebuie sa stim sa iubim, sa respectam, sa avem o viata corecta.O femeie care iubeste din interes are acelasi statut cu o dama de companie. Faptul ca vrei ca iubitul tau sa aiba o situatie cel putin ca tine nu e ceva de rau insa daca stai cu el doar pentru ca iti ofera o viata fara griji cazi deja in cealalta extrema.
Astept raspunsuri in continuare! Nu uitati ca cel mai bun va fi premiat cu funda!

| akiki a răspuns:

Ai mare dreptate... cea mai mare vina o au parintii! nu este bine asa, dar problema este ca daca parintii ii interzic fetei sa aiba iubit fata tot va avea! deci tb sa fie la undeva la mijloc!

| SkilletFanAlex a răspuns:

Chestia cu fetele de liceu care se culca cu 3 baieti/saptamana nu se intampla numai in Romania.

| gabryella_9873 a răspuns:

Ai dreptate Romania este o tara proasta si toti oameni dua laneta fac greseli, mintea omului s-a stricat in special uni baieti\barbati ei din prima vor sex dar iubire, dragostea si intelegerea nu mai conteaza pentru ei decat motivele materialeiste si alte lucrui dar tineti minte:daca un baiat vrea asta de la tine no face decat dupa casatoria religioasa si daca el te iubeste va intelege daca nu ineamna ca nu te respecta intratat incat sa-ti fie sot