| Scumpitza a întrebat:

Maine o sa trebuiasca sa recit o poezie in rusa(pentru. un concurs foarte important) si am mari emotii.Cum sa scap de ele? Ma incurajez ca voi lua un premiu, dar nu merge, incerc sa gandesc pozitiv, dar nu merge, nu ma mai gandesc la lucrul asta, dar nu merge... Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Luy a răspuns:

Imi pare bine sa aud asta! Felicitari!

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Bun.
O sa-ti spun ce faceam eu in facultate cand aveam niste examene de care depindeau ani intregi de stat pe loc sau nu.
Tot asa,aveam emotii mari si incercam tot felul de artificii. Unul a mers.M-am gandit ca si cei in fata caruia trebuia sa-mi sustin examenele sunt oameni,nu? Ca si mine,dorm, mananca, fac baie si merg la wc.Si mi-i imaginam cam ce fac ei acolo...si ma relaxam complet,imi venea sa rad, imi trecea emotia si ma desfasuram linistita.
Stiu e cam hidoasa ideea, dar la mine a mers...
Sa ne spui cum te-ai descurcat.
Succes!

| Luy a răspuns:

Ia o dusca inainte tongue.Glumesc,poti sa iti imaginezi ca spui poezia si nu este nimeni in jurul tau.Trebuie sa te concentrezi la poezie nu la cei din jur. Exerseaza in oglinda tongue

| BrokenAngel_2369 a răspuns:

Când ajungi la spectacol ții imaginezi pe toți ca și cum ar fi dezbrăcați, așa se scapă de emoții happy.
Glumesc sau poate nu, vezi tuwinking

| noi3 a răspuns:

Vodka happy te scapa e emotii. si esti si in tema.

| ignore a răspuns:

Pai atunci cand te urci pe scena uitate l pr / rudele care vin cu tine.happy si ca s anul ai emotii recita poezia in fata oglinzi si apoi in fata prietenilor tale parintilor si dupa te gandesti ca si cei de acolo sunt tot oameniwinking

| LaChatte a răspuns:

Foarte usor! Nu trebuie decat sa nu te uiti la lume si nu trebuie sa te gandesti ca te afli acolo. Eu am spus 4 poezii in olandeza in aceiasi zi si am facut asa si nu s-a intamplat nimic! Incearca si tu si ai sa vezi ca merge! Si eu am avut emotii mari! big grin big grin big grin

| Scumpitza explică:

Imi pare rau dar nu am mai avut nevoie de nici un ajutor...Cand am fost in sala chiar daca erau o groaza de lume ma uitam doar la public nu la cei din juriu.La inceput aveam fooarte mari emotii, dar deodata cand ziceam poezia mi-au trecut toaate emotiile...Yupii!

| marmusic a răspuns:

Incearca sa faci ce iti place tie mai mult (ex: sa mergi la film cu prietenele tale, sa iesi in parc, sa canti etc.)fundita?

| Razvan_5448 a răspuns:

Exerseaza inainte, imagineaza-ti ca esti deja in sala in fata lor si recita. Apoi, gandeste-te cand o sa fii in sala ca oamenii aia nu sunt mai importanti ca tine, iti sunt egali. Poti sa chemi niste prieteni inainte sau familia, sa ii pui sa te asculte ca sa exersezi in fata unor oameni. Apoi, cand esti in sala, nu te concentra pe toti oamenii, ori concentreaza-te cu privirea pe ceva si focuseaza pe acel lucru ignorand oamenii sau priveste in departare, o sa vezi totul in ceata si nu o sa mai sesizezi ca sunt atatia oameni. In acelasi timp concentreaza-ti atentia, mintea la poezie si cum o reciti.