| dyenutzadyana a întrebat:

Mama mea striga toata ziua dupa mine sa citesc...ca doar asa o sa am cultura si chestiide genu... ce carti mi-ati recomanda?
am vb cu un prieten si trebuie sa imi dea o carte:"descompunerea karmei"sau cv de genu...nu is inebunita dupa citit si ma plictisesc romanele gen enigma otiliei, patul lui procust si din astea... vreau cv interesant...pls astept recomandari! va pup si paste fericit app:*

19 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Daca tot ai tu problemele alea sentimentale iti recomand cu caldura Panza de paianjen de Cella Serghi.

carla
| carla a răspuns:

Pofta vine mancand.la un moment dat, va trebuii sa le citesti pentru scoala si pe cele pe care nu le suferi. Pentru inceput, citeste Bajenaru, Grigore - ''Cismigiu & Comp'' sau Mircea Eliade -''Romanul adolescentului miop''.

assiris
| assiris a răspuns:

A nu citi este totuna cu a sta nemiscat. Si creierul si muschii se atrofiaza. Si daca din cauza muschilor nu mai ai puterea de a te deplasa, din cauza creerului o sa mori prost, ca nu te mai ajuta la nimic.

Janina
| Janina a răspuns:

Ciresarii - Constantin Chirita
Anotimpurile adolescentei - doina iovenel spineanu
dama cu camelii - Alexandre Dumas-fiul
Castelul singuratic-George Nestor
Jarul din palma-George Sovu
Declaratie de dragoste -George Sovu
ROBINSON CRUSOE -DANIEL DEFOE
Elevul Dima dintr a saptea - Mihail Drumes
La rascruce de vanturi - Emily Bronte
Cei trei muschetari - Al. Dumas – tatăl
acum nu mai am idei dar sunt o multime de cati frumoase tongue
mai poti citii cartile din ciclul Liceeni happy
lectura placuta big grin

| J7anine a răspuns:

Intreab-o pe ea ce carte buna a citit si ti-ar prinde si tie bine... cati ani ai?

| J7anine a răspuns:

Reformulez: citeste eliade romanul adolescentului miop :)
sau de veghe-n lanul de secara sallinger
romain gary (emile ajar) - ai toata viata inainte
portretul lui dorian gray - oscar wilde

sunt cateva idei.
altele in raspunsurile pe care le-am primit eu:
http://www.TPU.ro/......-a-placut/

| yadora a răspuns:

NU FI NAIVA...mama ta vrea ca tu sa ajungi mai sus decat ea, ca asa sunt parintii, dar ai netul la dispozitie unde gasesti tot ce vrei si ce nu vrei... te poti informa din foarte multe. Sunt mama la randul meu si acelasi lucru il aplic copilului meu, dar nu o fortez...are o gramada de encicopedii si am facut-o sa-i placa ceea ce descopera in ele fiindca sunt multe lucruri pe care nu le stia. Totul e sa patrunzi in tainele unei carti interesante si nu te vei mai opri din studiat...vei vrea tot mai multa informatie.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Incearca ghidul nesimtitului de radu paraschivescuwinking

| Bianca26bb a răspuns:

Pooi... cum a mai zis cineva... ce te atrage! Io am citit Cronicile din Narnia, si mi s-a parut misto!big grin

| Daniel TM a răspuns:

Incearca "Cel mai iubit dintre pamanteni" de Marin Preda, poate iti place. Succes la citit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand Twilight..pentru inceput ca e foarte usor de citit.
Cel mai iubit dintre pamanteni iar e misto.
Codul lui DaVinci;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi de ajutor daca ne-ai spune si ce virsta ai, dar de principiu, orice e bine sa citesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste "Amurg"de Stephenie Meyer, au aparut primele 2 volume traduse, e nebunie printre adolescenti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legile lui murphy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu leai citit deja incepe cu eliade, preda, apoi pe parcurs iti vei descoperi gusturile literare si vei reusi sa iti alegi ceea ce iti place

| Xulescu_6752 a răspuns:

Cauta ceva pe genul care iti place tie: aventura, dragoste, etc. Uite aici un site in care vei gasi carti foarte bune, in fiecare domeniu. Succes!
http://www.supercarti.ro/

| dyenutzadyana explică:

am 17 anibig grin

| mky a răspuns:

Din milioanele de carti existente citeste ceea ce iti place, ce te pasioneaza, ce crezi ca te reprezinta, ce te atrage!

| didi220499 a răspuns:

Depinde cati ani ai, ce domeniu iti place; eu iti recomanda daca ai 8-12 ani Calatoriile lui Gulliver de Jonthan Swift, daca ai 12-16 ani Texas Lucky. Sau daca iti place arta(cum imi place mine) poti sa iti iei enciclopedii sau Tablourile lui Picasso.