| dianaa21 a întrebat:

Nu imi puteti spune va rog frumos cum as putea retine mai usor ceea ce invat?:") Ca fac ce fac si nu retin aproape nimic.sad

12 răspunsuri:
| georgianageorgiana a răspuns:

Pai eu una cand mapun sa invat imi iau un pix si o foaie citesc cate un paragraf si apoi notez ce am retinut din cand in cand mai repet si o iau de la capat.la mine functioneazawinking

| thephantomrider a răspuns:

Citeste mai intai un paragraf sau cat poti pana cand simti ca nu mai poti urmari. Apoi gandeste-te la ce ai citit un pic si la ideile principale. Apoi te pui ori pe subliniat, ori pe facaut scheme pe care sa le repeti pana ti se fixeaza informatiile. Eu prefer scrisul. Si le tot reiei. Poti folosi culori, diverse moduri de a evidentia ce conteaza. Ar fi bine sa faci niste scheme care sa fie usor de inteles si lizibile, adica sa iti faca placere sa te uiti la ele. Eu cam asa invat. Sper sa te ajute! happy

| dianaa21 explică (pentru thephantomrider):

OK! voi incerca marsi pentru sfat big grin >big grin

| Magnifico a răspuns:

Inveti logic nu mecanic.Trebuie sa intelegi ceea ce inveti nu o citesti de 5 ori si gata zici ca o stii, in acest caz, vei uita foarte repede. Daca intelegi ce citesti ai sanse mari sa tii minte mai mult timp.Bafta.

| dianaa21 explică (pentru Magnifico):

Mersi! voi incerca big grin

| wonderstruck a răspuns:

Stiu ca suna cam prostesc dar pe mine m-a ajutat. deci citeste cu atentie si de cateva ori propozitia pe care vrei s-o ti minte si dupa dati usor cu caietu/cartea de pe care inveti in cap si dupa ai retinut propozitie! sper ca te-am putut ajuta!happy

| dianaa21 explică (pentru wonderstruck):

Am incercat deja big grin... si nu a functionat :"), dar mersi oricum >big grin

| TooSexyForYou a răspuns (pentru wonderstruck):

Heeei! eu am descoperit asta! phbbbbt

| dianaa21 explică (pentru TooSexyForYou):

Nu functioneaza :b maine dau test la mate, la geometrie happy

| TooSexyForYou a răspuns (pentru dianaa21):

big grin...nu functioneaza? sad

| dianaa21 explică (pentru TooSexyForYou):

Nu! happyscuze, poate ca tu retiii, dar eu... :") nu as zice asa big grin